Stovky lidí se v Istanbulu střetly s policií na demonstracích za propuštění opozičního lídra a sesazeného starosty Ekrema Imamoglua. Od jeho zatčení uběhlo již sto dní a odpůrci vlády tvrdí, že je projevem snahy kabinetu zlikvidovat politickou konkurenci. V šestnáctimilionové metropoli současně probíhají také protesty provládních konzervativních sil, a to kvůli karikatuře v satirickému časopisu LeMan, která údajně hanobí proroka Mohameda.

Násilnými střety vyvrcholila zpočátku pokojná demonstrace turecké opozice za propuštění istanbulského starosty a jednoho z vedoucích představitelů protivládní politiky Ekrema Imamoglua. Pořádková policie použila slzný plyn, demonstranti se snažili prorazit zátarasy.

„Jsme tu za naše zatčené přátele, za Ekrema Imamoglua. Abychom bránili naše práva, abychom reagovali na všechno, co se děje. Myslím, že se náš soudní systém zhroutil, a chci, aby byl můj hlas slyšet,“ uvedla jedna z protestujících.

Pokus o státní převrat, říká opozice o zatčení starosty

Republikánská lidová strana (CHP), hlavní hlas turecké opozice, nazvala zatčení Imamoglua kvůli údajné korupci a napomáhání teroristické organizaci nelegálním a snahou o státní převrat.

Imamoglu je pokládán za hlavního soupeře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterého už předstihl v některých průzkumech veřejného mínění.

„Tento puč má svého vůdce. Je jím Recep Tayyip Erdogan, který byl zvolen prezidentem z hlasu lidu a který už není prezidentem, ale vůdcem junty,“ prohlásil lídr CHP Özgür Özel.

Karikatura jako záminka k provládním protestům

Právě Erdogan je nyní iniciátorem svých vlastních protestů – jeho slovy za morálku a proti hanobení islámu.

Záminkou byla kresba v satirickém časopise LeMan, kterou vládní činitelé a jejich muslimští přívrženci označují za karikaturu urážející proroka Mohameda. Podle autorů má však jít o muslima zabitého v Gaze při izraelském bombardování, který se po smrti setká s Izraelcem zabitým během íránského ostřelování.

Istanbulská prokuratura už zahájila vyšetřování redakce a zadržela jak autora komiksu, tak šéfredaktora, grafika i manažera LeMan. „Ti, kdo projevili drzost vůči poslu božímu a ostatním prorokům, budou hnáni k odpovědnosti před zákonem,“ varoval Erdogan.

Někteří z protestujících, kteří proti časopisu vyšli do ulic, křičeli i heslo „Nezapomeňte na Charlie Hebdo“. Tuto pařížskou redakci postříleli v lednu 2015 teroristé právě kvůli karikaturám Mohameda.

Podíl.