Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.

Pohyb magmatu začal v úterý ráno přibližně v 6:30 místního času (8:30 SELČ) a byl doprovázen intenzivními malými zemětřeseními na poloostrově Reykjanes, podobně jako při předchozích erupcích, uvedl meteorologický úřad.

Záběry z webových kamer islandských médií ukazují, jak se směrem k městu valí láva:

„Trhlina je nyní dlouhá asi 500 metrů a dosáhla ochranné bariéry severně od Grindavíku,“ uvedl islandský meteorologický úřad dopoledne v prohlášení. „Trhlina se stále zvětšuje a nelze vyloučit, že se bude dále otevírat na jih,“ dodal úřad. Od té doby ale trhlina roste: podle poslední aktualizace z odpoledne je její celková délka asi 1200 metrů a stále více se otevírá směrem na jih.

Meteorologický úřad také obdržel oznámení, že severně od Grindavíku došlo k přerušení teplovodního potrubí. To potvrzuje, že ve městě došlo k výrazným výbušným pohybům.

Tato kamera přináší detailní záběry, které neukazují celý rozsah, ale jen konkrétní místo:

Čtyři pohledy na oblast Grindavíku na on-line kamerách:

Situaci podle meteorologů komplikuje i počasí. Podle předpovědi by v úterý měl totiž foukat jihozápadní vítr, který přenáší sopečný plyn severovýchodním směrem, a to i nad oblast hlavního města. „Očekává se, že večer se vítr uklidní a znečištění plynem se bude soustřeďovat hlavně v okolí erupční trhliny. Ve středu ráno se vítr změní na severozápadní a později západní a rozptýlí plyn jihovýchodním a později východním směrem,“ varují vědci.

Téměř opuštěné město

Grindavík byl z velké části evakuován už před rokem, kdy se sopka po 800 letech spánku probudila k životu. Ostrovní stát v severním Atlantiku, označovaný pro své četné ledovce a sopky jako země ledu a ohně, zaznamenal od roku 2021 jižně od Reykjavíku deset erupcí a dnešní výbuch magmatu je tak jedenáctou erupcí v této oblasti.

Dosavadní erupce na poloostrově Reykjanes nezasáhly přímo hlavní město a nezpůsobily výrazné rozptýlení popela do stratosféry, letecká doprava tak nebyla narušena.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně třicet aktivních vulkanických lokalit. Ostrov leží mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.

Podíl.