Horizont ČT24: IS zůstává hrozbou (zdroj: ČT24)

Teroristická organizace Islámský stát (IS) už sice po vojenské porážce v roce 2017 neovládá rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, její extremistická ideologie a značka ale pořád působí jako inspirace. Podle odhadu OSN má navíc i nadále až deset tisíc ozbrojenců napříč Asií a Afrikou. Za tikající bombu bývá označován zajatecký tábor al-Hol v Sýrii, kde kurdské jednotky zadržují přes padesát tisíc stoupenců IS a jejich rodin.

V Damašku si v kombinaci historické amnézie a politického hyperoptimismu podávají světoví diplomaté dveře u někdejšího lídra al-Káidy a současného vůdce většiny Sýrie Ahmada Šary. Na východě země zatím přetrvává vliv IS. Největší silou je tam sice etnická armáda Kurdů s podporou tisícovky Američanů, rozsáhlé polopouštní území je ale mimo jejich plnou kontrolu. I deset let po vzniku mezinárodní koalice proti IS zůstává džihádistická organizace akutní hrozbou.

„Strategická situace je dnes velmi odlišná od roku 2014. Islámský stát nás má ale i nadále v hledáčku. Hrozba z jeho strany a ze strany dalších teroristických skupin je pro nás nyní jednou ze strategických priorit,“ prohlásil v říjnu americký ministr obrany Lloyd Austin.

Američané a nově i Francouzi proto uprostřed mocenského vakua po pádu diktatury Bašára Asada v Sýrii zahájili sérii leteckých úderů na islamistické cíle na hranici s Irákem.

„Dnešní IS není teroristická organizace, která by měla jedno řídící centrum, které by koordinovalo údery jednotlivých útočníků a poboček,“ podotýká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. „Dnes se z toho názvu IS – nemám ho moc rád, raději používám arabský název Daeš – stává nálepka jisté franšízy. Pokud by někde zaútočil někdo pod svým občanským jménem, určitě nevzbudí takovou pozornost veřejnosti, médií, ani politiků, jako když svůj útok zahalí pod značku IS,“ míní expert.

Tikající bomba v táboře al-Hol

Kurdské jednotky navíc v Sýrii v internačním táboře al-Hol zadržují přes padesát tisíc stoupenců IS a jejich rodin. O místě se mluví jako o tikající bombě. „Zahraniční zajatci cvičí děti s maketami zbraní. Nutí je uřezávat hlavy zvířatům, aby se naučily, jak někoho setnout. Učí je také, jak sestavit nálož,“ varoval velitel tábora.

„Islámský stát je lepší než ti odporní smradlaví strážci. Všechny vás zabijeme. Jste nevěřící. Všechny ženy musejí nosit závoje,“ řekl novinářům dětský turkmenský zajatec z tohoto tábora.

Podle Mikuleckého už v táboře vyrůstají další generace teroristů. „Kurdové i na dalších místech zadržují ještě dalších deset až dvanáct tisíc bývalých bojovníků IS. Problém je v tom, že celá řada z nich vlastní pasy evropských zemí. Ty je z celé řady dobrých důvodů domů nechtějí, jenže nikdo se neodhodlal k nějakému řešení,“ dodal v Horizontu ČT24. 

Mikulecký: Větší obavy mám z protureckých islamistických milicí

K IS se hlásí i nejméně dvě velké „pobočky“ v Africe a také jeho afghánská větev Islámský stát – Chorásán. Poslední jmenované uskupení má na svědomí sérii krvavých útoků. Třeba během chaotického stahování jednotek NATO v srpnu 2021 jeho nálož na kábulském letišti zabila 169 Afghánců a třináct amerických vojáků. „Klíčové pobočky Islámského státu mimo Blízký východ představují stále nebezpečnější hrozbu, zejména IS v Sahelu, IS v Západní Africe a IS-Chorásán,“ podotkl americký ministr obrany Austin.

„Mám mnohem větší obavy například z protureckých islamistických milicí, které bojují proti Kurdům,“ dodal Mikulecký. „Jsou to z velké části bývalí příslušníci IS, a lidé, kteří jsou v těch (syrských) táborech (střežených Kurdy) zadržovaní, jsou jejich bývalí kolegové a kamarádi. A pokud by se jim podařilo Kurdy porazit a tyto zadržované osvobodit, tak máme velký, ale skutečně velký bezpečnostní problém tady v Evropě, protože ti lidé mají velkou naději, že se vrátí sem mezi nás,“ varuje Mikulecký.

Jak se v minulé dekádě ukázalo, krajně nebezpečný je také potenciál IS radikalizovat a inspirovat na dálku takzvané osamělé vlky, tedy individuální pachatele teroristických útoků. Také proto islamisté počínaje al-Káidou systematicky umísťují na internet náborové materiály a návody k páchání teroru.

Podíl.
Exit mobile version