Aktualizace: 29.01.2024 05:41

Teherán – Írán tvrdí, že se nepodílel na útoku, při němž v neděli na severovýchodě Jordánska nedaleko hranic se Sýrií zemřeli tři američtí vojáci a přes 30 dalších utrpělo zranění. Uvedly to agentury AFP a Reuters. Americký prezident Joe Biden slíbil, že na útok, z něhož USA viní skupiny podporované právě Íránem, odpoví.

„Írán neměl…s útokem na americkou základnu nic společného,“ uvedla podle státní agentury IRNA íránská diplomacie. Obvinění jsou podle Teheránu vznášena s cílem zvrátit realitu v regionu.

Jednotky Spojených států jsou v posledních měsících na Blízkém východě terčem útoků opakovaně. Nedělní úder dronem byl ale prvním od říjnového začátku války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, při němž američtí vojáci přišli o život.

Reuters útok považuje za výraznou eskalaci již tak velmi napjaté situace v regionu, k níž přispívají mimo jiné útoky s Íránem spřízněných jemenských rebelů na lodě v Rudém moři.

Biden slíbil, že USA zúčtují s těmi, kdo útok naplánovali a uskutečnili. Někteří pozorovatelé proto spekulují o možném útoku na íránské cíle, což hlasitě požadují někteří republikáni.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.