Aktual.: 6.12.2024 11:52

Teherán/Bejrút – Spojenci syrského prezidenta Bašára Asáda navyšují vojenskou pomoc jeho vládě, která zatím neúspěšně čelí povstalecké ofenzivě na severu země. Své bojovníky už do Sýrie poslalo libanonské hnutí Hizballáh, řeklo agentuře Reuters několik zdrojů. Írán podniká kroky k navýšení počtu svých vojenských poradců v Sýrii, řekl agentuře íránský zdroj.

Islamisté a jejich spojenci zahájili minulou středu ofenzivu proti vládním vojskům, rychle ovládli rozsáhlé oblasti v provinciích Halab a Idlib a nyní postupují na jih. Podle předchozích informací vládní síly například opustily město Halab (někdy také Aleppo), které je podle odhadů druhým největším městem v Sýrii. Podle dnešního prohlášení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se nyní povstalci nachází pět kilometrů od třetího nejlidnatějšího města Homs.

„Teherán učinil všechny nezbytné kroky pro navýšení počtu svých vojenských poradců v Sýrii a rozmístění sil,“ řekl vysoký íránský představitel agentuře Reuters. Podle něj je pravděpodobné, že Írán bude muset vyslat do Sýrie vojenskou výbavu, rakety a bezpilotní prostředky. „Nyní Teherán poskytuje Sýrii zpravodajskou podporu a informace ze satelitů,“ uvedly dále zdroje agentury.

Několik bezpečnostních činitelů pak agentuře Reuters řeklo, že libanonské hnutí Hizballáh do Sýrie vyslalo menší počet svých bojovníků. Jedná se zřejmě o příslušníky elitních jednotek Hizballáhu, kteří překročili hranici v noci a nyní směřují do Homsu, který povstalci ohrožují.

Na straně Asadova režimu už bojuje Rusko, jehož letectvo útočí na povstalce v Sýrii.

O situaci v Sýrii budou v sobotu jednat turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, potvrdila dnes schůzku v Kataru Ankara. Rusko a Írán podporují Asada, zatímco síly nakloněné Turecku se přidaly k ofenzivě, kterou vede islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).

Podíl.