Aktualizace: 27.03.2024 12:55

Ostrava – Jméno investora, který by měl do ostravské společnosti Vítkovické slévárny vstoupit jako její nový vlastník, by mělo být známo do několika týdnů. ČTK a MF Dnes to dnes řekl insolvenční správce Jan Mašek ze společnosti AZAM – insolvence. Průběh reorganizace firmy, která je v úpadku od loňského listopadu, hodnotí jako velice pozitivní.

Firma dál vyrábí a i během insolvenčního řízení by podle Maška měla dosahovat zisku. Věřitelé firmy se dnes sešli na první schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Schválili znalecký posudek a zvolili nový věřitelský výbor.

Reorganizaci povolil firmě soud už v listopadu. Celkem 195 věřitelů přihlásilo pohledávky dohromady za více než 874 milionů korun. Většinu z nich insolvenční správce uznal.

Podnik nyní provozuje jako jedinou divizi slévárny válců, pro kterou hledá investora. „V tuto chvíli se vedou debaty s potenciálními zájemci. Je jich více, což je také pozitivní signál, to znamená, že o společnost je opravdu zájem. Záležet bude samozřejmě na konci na nabídkové ceně, která bude nabídnuta jednotlivými zájemci,“ řekl Mašek. Zájemci jsou podle něj z tuzemska i ze zahraničí.

Na konci loňského roku měl podnik téměř 300 zaměstnanců, po ukončení ztrátové výroby odlitků se jejich počet snížil na 180, nyní je jich přes 160. „Aktuálně je společnost ve stavu, kdy naopak zaměstnance hledá, a ve chvíli, kdy vstoupí strategický investor, tak se dá očekávat, že se ta situace ještě dále posune, a dá se předvídat, že nový vlastník bude mít zájem přijímat další nové zaměstnance v regionu,“ řekl insolvenční správce.

Důležité podle něj je, že všichni klíčoví věřitelé nadále podporují reorganizaci. „Dá se konstatovat, že úspěšně směřujeme do nějakého cíle, kdy společnost Vítkovické slévárny z toho formálního insolvenčního procesu, řekněme, vypadne a jako restrukturalizovaná společnost po zavedení nových opatření tak, aby se očistila, bude pokračovat na trhu dál,“ řekl Mašek.

Teď bude podle něj záležet na tom, zda věřitelé přijmou aktualizovanou verzi reorganizačního plánu, který se bude schvalovat na další schůzi. „S ohledem na dosavadní vývoj a zejména s ohledem na to, že to vypadá, že máme dostatek bonitních zájemců o společnost, předvídám, že by mohlo být přijato, a tudíž by společnost úspěšně završila reorganizační proces,“ řekl Mašek.

Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. Společnost uvedla, že se dostala do dluhů v důsledku války na Ukrajině, ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě.

Krizový manažer a jednatel Vítkovických sléváren Ladislav Musil už dříve uvedl, že v podniku pokračuje výroba litých válců i obchodní činnost, přičemž převážná část produkce směřuje do zahraničí. „Výrobní náplň tohoto roku je zajištěna a jsme schopni z prodeje průběžně financovat provoz i hradit mzdové nároky zaměstnanců,“ uvedl Musil.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.