Aktual.: 28.10.2024 17:17

Tbilisi – Integrace Gruzie do Evropské unie zůstává pro Tbilisi prioritou, prohlásil dnes podle agentury AFP gruzínský premiér Irakli Kobachidze. Vyjádřil se tak dva dny po parlamentních volbách, ve kterých podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, kterou kritici obviňují z příklonu k Rusku. Opozice a prezidentka Salome Zurabišviliová výsledky hlasování zpochybnily a odmítají je uznat. Prezidentka na dnešek vyzvala k protestům v Tbilisi.

„Naší hlavní prioritou v zahraniční politice je přirozeně evropská integrace. Bude učiněno vše pro plnou integraci Gruzie do EU do roku 2030,“ uvedl na tiskové konferenci Kobachidze a zároveň prohlásil, že očekává „restart vztahů“ s Bruselem.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. Parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen a které kritici označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření. EU kvůli zákonu o zahraničním vlivu pozastavila gruzínský přístupový proces.

Sobotní parlamentní volby gruzínská opozice i hlava státu označovaly dopředu za volbu mezi Evropou a Ruskem, přičemž média tyto opoziční strany označují jako prozápadní. Gruzínský sen hlasování vykresloval jako volbu mezi válkou a mírem.

Ústřední volební komise oznámila, že zvítězil s přibližně 54 procenty hlasů Gruzínský sen, který podle opozice vede autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Opozice odmítá výsledky voleb uznat a stejný postoj zaujímá i proevropská prezidentka Zurabišviliová, která opoziční strany podporuje.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování. EU a Spojené státy žádají vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech. NATO dnes vyzvalo k vyšetření „nerovných podmínek,“ které viděli mezinárodní pozorovatelé během voleb.

Zurabišviliová v neděli prohlásila, že Gruzie se stala obětí „ruské speciální operace“ a vybídla Gruzínce, aby dnes večer proti výsledkům voleb protestovali v centru metropole. Tbilisi už letos zažilo rozsáhlé protesty poté, co parlament přijal zákon o zahraničním vlivu, který médiím a nevládním organizacím ukládá povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají přes 20 procent rozpočtu ze zahraničí.

Dnes Zurabišviliová agentuře Reuters řekla, že „ruskou speciální operací“ nemyslela obvinění Moskvy z přímého zapojení do falšování výsledků. Ve volbách se podle ní projevila metodika ruské tajné služby FSB a předvolební propaganda kopírovala klipy a videa z ruských prezidentských voleb. Agentuře AP prezidentka řekla, že kavkazská země se stala obětí ruského tlaku, jehož cílem je zmařit plány Gruzie na vstup do EU. Vláda podle ní „pracovala ruku v ruce s Ruskem“ a pravděpodobně získala pomoc ruských tajných služeb.

Zurabišviliová dále Reuters řekla, že Gruzínský sen získal jen kolem 40 procent hlasů, což je údaj, který víceméně odpovídá dvěma odhadům zveřejněným po volbách, podle nichž většinu křesel v parlamentu získala opozice, napsal Reuters. V interview s AFP hlava státu mluvila o sofistikovaném systému volebních podvodů.

Kobachidze naopak označil vítězství své strany za „působivé“ a odmítl kritiku od opozice, kterou obvinil z „podkopávání ústavního pořádku země“. V neděli podle serveru The Moscow Times řekl, že Tbilisi neplánuje obnovit diplomatické vztahy s Moskvou kvůli pokračující ruské okupaci gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie. „Vůči Rusku uplatňujeme pragmatickou politiku,“ řekl Kobachidze.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes podle agentury TASS odmítl, že by se Rusko do gruzínských voleb vměšovalo, a naopak prohlásil, že Gruzii se snaží destabilizovat „množství sil z evropských zemí“.

Do Gruzie má dnes přijet maďarský premiér Viktor Orbán, aby podle AFP podpořil Gruzínský sen. Očekává se, že v Gruzii zůstane dva dny. Premiér Maďarska, které je v současné době předsednickou zemí EU, už v sobotu pogratuloval vládní straně k „drtivému“ vítězství. Učinil tak v době, kdy nebyly zveřejněné výsledky, pouze jeden průzkum naznačoval vítězství Gruzínského snu, podotkla AFP.

Šéf unijní diplomacie Josep Borell dnes podle AFP uvedl, že Orbán nebude v Gruzii reprezentovat Evropskou unii. Podobně Brusel reagoval na Orbánovy červencové cesty do Ruska a do Číny, které premiér podnikl krátce poté, co se Budapešť ujala předsednictví v Radě Evropské unie. Maďarsko pod Orbánovým vedením udržuje vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kterou Západ odsoudil a na Rusko uvalil sankce.

Podíl.