Ani v roce 2025 Česká obchodní inspekce nepřestává s udělováním pokut za nekvalitní paliva. Nicméně k exemplárnímu prohřešku a potrestání zatím nedošlo. V aktuálně zveřejněných rozhodnutích jsou pokuty malé, ve třech případech jen v řádu nízkých desetitisíců.

Dvě rozhodnutí o pokutách nabyla podle webu České obchodní inspekce (ČOI) právní moc v únoru, dvě pak v březnu. Březnová rozhodnutí se stanou vykonatelnými, to znamená uběhnutí lhůty 30 dní na zaplacení od nabytí právní moci, během dubna. Kdo konkrétně pokutu dostal?

Firma AD Mach, která provozuje čerpací stanici v Košťálově, dostala pokutu 30 tisíc korun. To kvůli problematickému vzorku Naturalu 95 E5 z července loňského roku. Ten „nevyhověl v jakostním parametru ‚ethanol‘, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 7,39 % V/V (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 5,21 % V/V) a v jakostním parametru ‚celkový obsah kyslíku‘, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 3,48 % m/m (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 2,81 % m/m),“ stojí v rozhodnutí ČOI.

Stejnou pokutu 30 tisíc korun dostala i společnost Hunsgas, která v Lysé nad Labem provozuje čerpací stanici Prim. Problém způsobil vzorek LPG odebraný loni v dubnu.

Ten neprošel kontrolou v jakostním ukazateli „síra“. Kontroloři zjistili hodnotu 32,5 mg/kg, maximální povolená hodnota je však i s odchylkou 31,1 mg/kg. Více síry přitom zvyšuje vytvářené emise, může také vést k poškození motoru. Nicméně zjištěná odchylka byla relativně malá, i proto zřejmě nízká pokuta.

A ještě jednou pokuta 30 tisíc korun, kterou dostala společnost F1 Petrol provozující čerpací stanici FreeOneShop v obci Kraslice, Hraničná. Také v tomto případě nevyhověl vzorek Naturalu 95 E5, který inspektoři odebrali loni v listopadu.

Podobně jako u čerpací stanice provozované firmou AD Mach nevyhověl vzorek z FreeOneShopu v ukazatelích „ethanol“ a „celkový obsah kyslíku“. V prvním případě byla zjištěná hodnota 7,47 % V/V, tedy s rozdílem 2,26 % V/V oproti povolenému maximu, ve druhém pak a 3,25 % m/m, tedy s rozdílem 0,44 % m/m oproti maximální povolené hodnotě.

Nejvyšší pokutu dostala společnost Eurobit, která mimo jiné provozuje čerpací stanici na Těšínské ulici v Ostravě. Té ČOI uložila zaplatit 80 tisíc korun kvůli nevyhovujícímu vzorku motorové nafty B7, který byl odebrán letos v lednu.

Vzorek neprošel v ukazateli „bod vzplanutí“, místo předepsaných minimálně 53 stupňů dosáhl jen 50 stupňů. Jak se stane, že má nafta nízký bod vzplanutí, je vysvětleno mimo jiné na webu Kverulant, který dlouhodobě vytváří mapu míst s čerpacími stanicemi, kterým byla uložena pokuta ČOI. „Nejčastěji při přepravě nafty v cisterně, v níž zůstal zbytek benzinu. Méně často při smísení obou paliv omylným stočením benzinu do nafty,“ vysvětluje.

Podíl.
Exit mobile version