Insolvenční správce zkrachovalé huti Liberty Ostrava Šimon Peták vypsal nové výběrové řízení na prodej odvalu Lihovarská ve Slezské Ostravě. Uchazeči musí zájem o účast v tendru vyjádřit do 7. února, závazné nabídky pak budou muset podat do 3. března. Tři zájemce, kteří předloží ty nejvyšší, následně pozve správce do druhého kola, jež se uskuteční elektronicky. Liberty také tento měsíc zhruba po roce obnovila výrobu ve Steckelově válcovně.
„Odval Lihovarská prodáváme znovu z důvodu, aby byly nastavené procesní podmínky tak, aby se mohlo přihlásit ještě více uchazečů a zájemců, a tím byla větší šance na dosažení vyššího prodejního zisku,“ nastínil mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.
Halda neboli odval Lihovarská se nachází několik stovek metrů od areálu huti a od roku 1958 se tam vyvážel velkoobjemový odpad včetně vysokopecní strusky. Struska se dá využít například ve stavebnictví. Na odvalu je souvislá vrstva strusky, jejíž množství se odhaduje na téměř devět milionů tun. Množství strusky stanovil geologický průzkum dělaný metodou vrtů, který loni provedla společnost Talpa-RFP.
Sama Liberty Ostrava chtěla původně odval prodat za 120 milionů společnosti FDXX strategie z Mikulovic na Jesenicku. Objevilo se však několik zájemců, kteří za něj nabídli více. Na to tehdy upozornil i insolvenční správce, který firmě doporučil transparentní prodej například právě formou výběrového řízení. Firma poté návrh na prodej odvalu stáhla a v září vyhlásila s insolvenčním správcem výběrové řízení, které ale bylo později zrušeno.
Nedostatečný čas
Peták už dříve řekl, že prodej nedopadl zdárně kvůli právním i faktickým komplikacím. Navíc podle něj vyšlo najevo, že někteří strategičtí zájemci z řad větších nadnárodních cementáren kvůli svým vnitřním schvalovacím procesům a potřebě získat financování nebyli ve vymezeném čase schopni předložit takovou nabídku, která by byla nejvýhodnější pro věřitele Liberty. Proto připravil nové výběrové řízení.
„Dělaly se odborné posudky a průzkumy, které určily množství strusky, a stejně tak i zájemci mají možnost si to zanalyzovat sami,“ doplnil Štefl. Uchazeči budou po dohodě moci provést na haldě vlastní zkušební vrty.
Nedávné obnovení výroby ve válcovně umožnila společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries, která výrobu tollingově financuje, sdělili v pátek zástupci obou firem.
Liberty Ostrava skončila v konkurzu. Předloni v prosinci, kdy společnost Tameh Czech přestala huti dodávat energie, se zastavila výroba ve většině provozů. Díky tollingovému financování, kdy tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu, nyní v Liberty fungují tři závody: středojemná válcovna (závod 14), jejíž provoz zajišťuje polská společnost Donquixote, a závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, v nichž se výroba obnovila loni na podzim díky VMT. Steckelova válcovna je součástí závodu šestnáct. Tollingové financování pomáhal zajistit insolvenční správce Peták, který aktuálně připravuje prodej celého podniku.
„Toto je jedna z dalších klíčových věcí, která pomůže do období prodeje uchovat hodnotu společnosti, protože vždy je lepší prodávat firmu jako běžící závod, nikoli zastavenou v podstatě na šrot. Takže toto je důležité, aby se dále rozvíjela výroba a provoz Liberty Ostrava, ale i pro následný prodej a další fungování společnosti,“ řekl mluvčí insolvenčního správce Štefl.
Odchod velké části zaměstnanců
Na konci roku 2023 měla Liberty Ostrava šest tisíc zaměstnanců. Více než polovina z nich firmu během loňského roku opustila, většinu podnik propustil. Štefl upřesnil, že nyní huť zaměstnává přibližně 2400 lidí, ve válcovně plochých výrobků pracuje zhruba 270 zaměstnanců.
Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a skončila v insolvenci. Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za 23,23 miliardy korun, insolvenční správce zatím uznal pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun.