Aktual.: 13.05.2025 13:09

Praha – Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,8 procenta z březnových 2,7 procenta. Meziroční inflace tak byla nejnižší od března 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Podle statistiků je důvodem nižší inflace mimo jiné zlevnění pohonných hmot a loňská vyšší srovnávací základna.

Ceny pohonných hmot proti loňskému dubnu klesly o 13,4 procenta. Zdražovaly naopak některé potraviny a nealkoholické nápoje, například máslo o 28,8 procenta, káva o 20,4 procenta či kakao o 18,8 procenta.

Zvýšily se také náklady na bydlení. Za nájemné lidé platili o 5,9 procenta více, za vodné o 4,2 procenta, za stočné o 3,7 procenta a za teplo a teplou vodu o téměř pět procent více. Ceny elektřiny ale klesly o 4,7 procenta a ceny plynu o bezmála devět procent. Stravovací služby pak zdražily o 4,7 procenta a ubytovací služby o 8,2 procenta.

Ceny zboží ve srovnání s loňským dubnem úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,7 procenta.

Meziměsíčně zlevnily uzeniny o 1,6 procenta, vejce o 4,4 procenta, cukr o 10,6 procenta, oleje a tuky o 1,3 procenta a čokoláda o 2,5 procenta. Zlevnilo také víno a pivo. Zdražilo naopak hovězí a telecí maso o 4,7 procenta, ovoce o 0,9 procenta a jogurty o 2,9 procenta. Více lidé platili i za výrobky pro čištění a údržbu domácnosti a za přístroje a spotřebiče pro domácnost.

Statistici dnes zveřejnili také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. V meziročním srovnání se ceny vývozu zvýšily o 0,8 procenta a ceny dovozu o 0,7 procenta, proti únoru dovozní i vývozní ceny shodně klesly o 1,1 procenta. „Významně se meziměsíčně snížily ceny energií, především ceny elektřiny a pohonných hmot,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Analytici: Inflaci v dubnu táhly dolů položky s kolísavými cenami

Inflaci v dubnu táhly dolů zejména položky s kolísavými cenami, jako jsou pohonné hmoty a potraviny. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Za problematický považují zejména zvýšený růst cen ve službách.

„Cenově dolů šly převážně položky, které nepatří mezi takzvaně jádrové, tedy pohonné hmoty a potraviny. Zbytek spotřebního koše v souhrnu více méně cenově stagnoval. Navíc po březnovém zmírnění opět zrychlil růst cen služeb, který tak nadále představuje jedno z hlavních inflačních rizik,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil na to, že přetrvává rychlé zdražování služeb v oblasti vzdělávání, hotelů a restaurací či dovolených. „Druhou (oblastí) je pak bydlení, kde dochází k dalšímu růstu nájemného a vedle toho se do inflace propisuje zdražování bytů na realitním trhu,“ uvedl.

Také hlavní ekonom Investiky Vít Hradil zdůraznil, že za poklesem inflace pod dvě procenta stály zejména položky s kolísavými cenami. „V souhrnu bychom dubnovou krásně nízkou inflaci nepřeceňovali, protože byla snižována statistickými efekty a položkami, na které se nelze dlouhodobě spolehnout. Již v květnu očekáváme, že meziroční inflace povyroste na 2,1 procenta, v červnu pak dále na 2,6 procenta,“ řekl.

Návrat inflace nad dvě procenta předpokládá i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „V květnu a červnu lze čekat mírné zrychlení celkové meziroční inflace, zejména v důsledku vývoje cen potravin. Pro letošní druhé pololetí ale čekáme, že inflace v některých měsících opět klesne do blízkosti úrovně inflačního cíle, tedy ke dvěma procentům, anebo dokonce mírně pod dvouprocentní úroveň,“ uvedl. Za důležité ale považuje, že se inflace od začátku roku drží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB), tedy mezi jedním a třemi procenty.

Inflace byla pod prognózou ČNB, méně, než se čekalo, zdražily potraviny a nápoje

Dubnová meziroční inflace 1,8 procenta byla nižší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB), její prognóza počítala se dvěma procenty. Méně, než se očekávalo, zdražily potraviny, nápoje a tabák. K cenovému vývoji mohl přispět i termín Velikonoc, které letos připadly na duben, zatímco loni částečně byly v březnu, uvedl v komentáři k vývoji inflace náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů.

Meziroční inflace se v dubnu dostala na nejnižší úroveň za sedm let. „Za tímto vývojem stojí především kolísavé ceny potravin, nápojů a tabáku, v rámci nichž meziměsíčně klesaly zejména ceny alkoholických nápojů. To mohlo souviset se slevami v období velikonočních svátků, které letos připadly na duben, zatímco loni byly z větší části v březnu,“ uvedl Matějů. Ceny potravin, nápojů a tabáku vzrostly o 2,6 procenta, zatímco ČNB čekala růst o 3,4 procenta.

Ostatní položky spotřebního koše se vyvíjely v souladu s prognózou ČNB. Jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům, byla 2,6 procenta, proti březnu se zvýšila o 0,1 procentního bodu. „Tato zdánlivá stabilita však skrývá protichůdné pohyby. Na jedné straně zrychlil růst cen tržních služeb, na druhé straně se zastavil růst cen jádrového zboží,“ upozornil Matějů. Podle něj zrychluje růst nákladů vlastnického bydlení i růst cen dovolených či letecké dopravy.

„Tento vývoj naznačuje, že i přes stávající nízkou hodnotu celkové inflace není cenový vývoj v oblasti služeb plně stabilizován a nadále vyžaduje opatrný přístup k měnové politice,“ zdůraznil Matějů. V dalších měsících ČNB očekává inflaci mezi dvěma a třemi procenty, k dvouprocentnímu cíli centrální banky by měla klesnout v příštím roce.

Podíl.