Komerční prezentace Aktual.: 10.07.2025 13:50

Praha – Inflace v Česku dosáhla v červnu svého dosavadního letošního maxima, když se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Proti květnu meziroční inflace zrychlila o 0,5 procentního bodu. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Analytici i Česká národní banka (ČNB) zrychlení inflace očekávali, podle nich tempo růstu cen v dalších měsících zvolní.

V evropském srovnání mělo Česko i přes zrychlení tempa růstu cen 24. nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných zemí, bylo tedy na stejné pozici jako v květnu, vyplývá z analýzy investiční platformy Portu. Ze sousedních zemí byla nižší inflace pouze v Německu, kde činila dvě procenta. V Rakousku se ceny meziročně zvýšily o 3,3 procenta, v Polsku a na Slovensku shodně o 4,1 procenta.

Ceny zboží v červnu úhrnem meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o pět procent. Inflaci tlumily ceny energií, když pohonné hmoty meziročně zlevnily o 9,2 procenta, zemní plyn o 7,8 procenta a elektřina o 4,8 procenta. Naopak potraviny a nealkoholické nápoje zdražily v úhrnu o 6,2 procenta. Nájemné zdražilo o 6,3 procenta, ceny za rekreaci a kulturu se úhrnem zvýšily o 4,2 procenta. Dovolené s komplexními službami zdražily o téměř sedm procent.

„Celková meziroční inflace v červnu vzrostla na 2,9 procenta, na svou nejvyšší letošní úroveň. V dalších měsících by se ale měla meziroční inflace zmírnit,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Ve prospěch zklidnění inflace v letošním druhém pololetí hovoří jak vývoj kurzu koruny, tak vývoj cen některých komodit na světových trzích,“ dodal.

Stejný názor vyjádřil i ředitel sekce měnové ČNB Petr Sklenář. „“Nárůst míry inflace však byl očekávaný a neměl by dále pokračovat. Pro zbytek roku naopak predikce ČNB počítá se snižováním tempa růstu cen,“ uvedl Sklenář. „Inflace letos kolísá zejména vlivem cen potravin, nápojů a tabáku. Tento faktor stál i za červnovým zvýšením. V příštích měsících by však měl růst cen potravin postupně odeznívat,“ doplnil.

Analytici upozornili, že problémem by do budoucna mohlo být zdražování služeb, které nepolevuje. „Inflace ve službách už nejspíš nemá pouze nákladovou povahu, ale stále více poptávkovou. A to je i důvod, proč ČNB nemůže být s vývojem inflace nikterak spokojená. Prozatím totiž není vidět žádné utlumení dynamiky tohoto nepříznivého inflačního trendu. Poptávka zůstává silná a nevytváří tak žádnou bariéru pro cenový vzestup, ať už jde o bydlení nebo třeba ubytování,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vývoj inflace podle analytiků zmenšuje šance na to, že by Česká národní banka (ČNB) ve třetím čtvrtletí snížila základní úrokovou sazbu ze současných 3,5 procenta. Pokud centrální banka ke snížení sazeb letos ještě sáhne, stane se to podle nich patrně až v listopadu a sazba klesne jen o čtvrt procentního bodu. Sklenář podotkl, že cenový vývoj v české ekonomice ale zatím není plně stabilizovaný a vyžaduje přísné měnové podmínky.

Podíl.
Exit mobile version