Indická armáda dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Pákistán se k tomu zatím nevyjádřil.
Indická armáda tvrdí, že pákistánské jednotky se uchýlily k „četným porušením příměří“ podél faktické hranice obou zemí v Kašmíru. „Útoky dronů byly účinně odraženy a na porušování příměří byla dána patřičná odpověď,“ uvedla armáda s tím, že na všechny „nekalé záměry“ bude reagováno „silou“.
Indičtí pohraničníci podle hraniční stráže v noci na pátek rovněž údajně překazili „rozsáhlý pokus o průnik“ na indické území v Kašmíru. Jedna žena byla podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje zabita při dělostřeleckém ostřelování u města Uri v indické části tohoto regionu.
Pákistán zatím nereagoval
Pákistán na indické prohlášení bezprostředně nereagoval. Již dříve popřel tvrzení Indie, že by zaútočil na město Pathánkót v indickém státě Paňdžáb, na Šrínagar v Kašmírském údolí a na Džajsalmér ve státě Rádžastán. Uvedl, že tato obvinění jsou „nepodložená“ a „politicky motivovaná“.
Vztahy Indie a Pákistánu jsou vyhrocené po dubnovém útoku na turisty v indické části Kašmíru. Dillí obviňuje Islámábád, že se na činu podílel. Vzájemné útoky, které jsou považovány za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba dvacet let, vypukly poté, co Indie ve středu podnikla několik úderů na „teroristickou infrastrukturu“ v Pákistánu. Téměř čtyři desítky lidí od té doby zahynuly.
Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země svedly dvě války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují.