Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo 26 lidí.

Palbu si vojáci obou jaderných mocností vyměnili už v noci na pátek. Tehdy a ani v sobotu žádná ze zemí nenahlásila žádné mrtvé ani zraněné. Stejně jako v pátek, tak i teď Indie uvedla, že palbu vyprovokovali pákistánští vojáci. Ti podle Dillí začali střílet z několika pozic z ručních zbraní, indičtí vojáci proto palbu opětovali.

Írán, který udržuje s Indií i Pákistánem dobré vztahy, se nabídl jako prostředník ke zmírnění napětí a vojenské eskalace, uvedla agentura AFP. „Írán je připraven zintenzivnit své úsilí, aby pomohl snížit napětí,“ uvedlo íránské ministerstvo zahraničí. Ministr zahraničí Abbás Arakčí už v pátek na síti X napsal, že Teherán je připraven podílet se na řešení krize.

Policie v indické části Kašmíru mezitím identifikovala tři podezřelé včetně dvou pákistánských občanů, které z úterního útoku na turisty viní. Domy jejich rodin indičtí vojáci zničili. Agentura AP uvedla, že indické síly v oblasti zintenzivnily razie v Kašmíru, kde zadržely či předvedly k výslechům nejméně 1500 lidí.

Napětí mezi zeměmi

K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Útok, který Indie označila za teroristický, je příčinou současného napětí mezi ní a Pákistánem. Dillí totiž všechny ozbrojence a povstalce v Kašmíru označuje za Pákistánem podporované teroristy, poznamenala AP. Pákistán jakýkoli podíl na útoku odmítl a ministr obrany prohlásil, že je nutné mezinárodní vyšetřování. Indie s okamžitou platností přerušila vízové služby pro Pákistánce a ruší všechna stávající víza. Svého souseda rovněž vyzvala, aby přestal podporovat terorismus.

Dillí také odstoupilo od dohody o sdílení vody v řece Indus, která byla ratifikována v roce 1960 a nikdy nebyla zpochybňována navzdory válkám, které od té doby sousední země proti sobě vedly. Islámábád v reakci zavedl podobná odvetná opatření. Zejména však zdůraznil, že jakýkoli pokus Indie omezit zásobování řeky Indus vodou bude považovat za válečný akt.

V indické části Kašmíru je rozmístěno půl milionu vojáků, kteří bojují proti 35 let trvajícímu povstání, v němž byly zabity desítky tisíc civilistů, vojáků a povstalců. Kašmírští separatisté usilují o vytvoření sjednoceného nezávislého území Kašmíru, anebo o jeho připojení k převážně muslimskému Pákistánu.

Podíl.
Exit mobile version