Aktualizace: 8.07.2024 22:16

Moskva – Indický premiér Naréndra Módí dnes přiletěl na první návštěvu Ruska od doby, kdy Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy ruský prezident Vladimir Putin uspořádal pro Módího večeři, po které mají následovat jednání, informuje agentura Reuters. Módí na sociální síti X vyjádřil vděčnost za přijetí a uvedl, že se těší na další rozhovory, které se mají odehrát v úterý v Kremlu a které „jistě přispějí k dalšímu upevnění přátelských vazeb mezi Indií a Ruskem.“

Pod Módího vedením se Indie vyhnula odsouzení ruské vojenské agrese na Ukrajině a zároveň zdůraznila potřebu mírového řešení konfliktu. Partnerství mezi Moskvou a Dillí se však začalo komplikovat od doby, kdy Rusko začalo rozvíjet užší vztahy s hlavním indickým rivalem – Čínou, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy dnes Módího vyzvaly, aby v Moskvě trval na svrchovanosti Ukrajiny. Indický premiér by měl podle mluvčího americké diplomacie Matthewa Millera „dát jasně najevo, že jakékoli řešení konfliktu na Ukrajině musí respektovat Chartu OSN s ohledem na územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny“, uvedla agentura AFP.

Módí naposledy navštívil Rusko v roce 2019, kdy se zúčastnil fóra v přístavu Vladivostok na východě země a setkal se s Putinem. Oba lídři se potkali také v září 2022 v Uzbekistánu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO).

Hodnota obchodu mezi oběma zeměmi dosáhla mezi lety 2023 a 2024 téměř 65 miliard dolarů, především díky silné spolupráci v oblasti energetiky. Ale většina této částky směřovala do Ruska, uvedl mluvčí indického ministerstva zahraničí. Indie je nadále silně závislá na Kremlu pokud jde o vojenské vybavení a zvýšila nákupy zlevněné ruské ropy, což Putinovi v době západních protiruských sankcí poskytuje významnou finanční podporu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.