Aktual.: 22.11.2024 13:13

Praha – V Česku loni přibylo obcí s takzvanými vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami na bydlení a na živobytí, v exekucích, bez práce či vzdělání. Bylo jich 241, tedy o 50 víc než v roce 2022. S vážnějšími potížemi se tak potýkala skoro čtyři procenta z celkem 6258 měst a vesnic. Počet obcí, které nemají s vyloučením buď žádný problém, nebo jen minimální, klesl meziročně o čtyři stovky. Ukázal to Index sociálního vyloučení za loňský rok. Výsledky dnes na semináři v Praze představil šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

„Ve významné části případů je problém ve více dimenzích. Pokud se situace zhorší v jedné oblasti, obvykle zhoršení sledujeme i v ostatních. Zvedl se počet obcí s kombinací zatížení z 933 na 1229. Strukturální zátěž se zvětšuje. Zhoršení neevidujeme jen v malých městech, ale i ve středních. Zlepšení je jen v malých sídlech do několika set či tisíce obyvatel,“ uvedl Šimáček. Dodal, že míst se zhoršením stavu je víc než těch se zlepšením.

Index agentura sestavuje od roku 2016. Vychází z počtu a podílu lidí, kteří pobírají příspěvek na živobytí a na bydlení, mají exekuce, jsou dlouhodobě bez práce, předčasně opouštějí školu a nedokončí základní vzdělávání. Výsledné hodnocení se pohybuje od nuly pro místa bez potíží do 30 bodů v místech s největšími problémy.

Autoři rozdělují obce do čtyř skupin podle míry zátěže. Vysoké zatížení s hodnocením od 12 do 30 bodů mělo loni 241 obcí, tedy o 50 víc než předloni. V roce 2016 bylo obcí s velkou mírou sociálního vyloučení 336. Do roku 2019 za ekonomické konjunktury se počet postupně snížil na 185. V covidovém roce 2020 se opět zvedl, a to na 208 míst.

Podle šéfa agentury index odráží stav se zpožděním. Do loňských dat se tak promítala koronavirová epidemie, zdražení energií, vysoká inflace s propadem reálných příjmů i válka na Ukrajině. Experti očekávají, že míst se zhoršením situace může za letošek přibýt. Dlouhodobě nejvyšší zatížení je v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Objevuje se ale i v Olomouckém, Libereckém, Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji, a to hlavně na perifériích.

Obcí bez potíží či s minimálním zatížením bylo loni 3393. Předloni jich agentura evidovala 3605. Nulové hodnocení získalo v minulém roce 2221 míst. Těsně pod hranicí vysokého zatížení s 11 body skončilo 23 obcí. Nejvážnější byla situace v Obrnicích na Mostecku, které měly 29 bodů. S 28 body následovaly Šluknov a Trmice.

Úřady práce loni podle agentury vyplatily v průměru měsíčně o 81.000 příspěvků na bydlení víc a o 3000 příspěvků na živobytí víc než předloni. Naopak ubylo mladých, kteří předčasně opouštějí školy bez dokončeného základního vzdělání. Méně bylo také lidí v exekuci. Zvedl se ale počet těch, kteří mají tři a více exekučních řízení.

Index mohou využívat ministerstva, samosprávy i organizace na pomoc potřebným. Lépe se dají zacílit evropské i domácí dotace na projekty ke zlepšení situace.

 

Podíl.