
Komerční prezentace Aktual.: 4.05.2025 09:05
Praha – Investice do rezidenčních nemovitostí byly v dubnu nepatrně méně nevýhodné než v březnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl o čtyři body na minus 2,85 procenta.
„Investování do bytů tak bylo nadále relativně nevýhodné. Směrem vzhůru indikátor táhl zejména pokles výnosu desetiletého vládního dluhopisu o 16 bodů,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. V opačném směru působil pokles výnosnosti nájemného o šest bodů, když nabídkové ceny bytů meziměsíčně stouply o 1,2 procenta, zatímco nájmy klesly o 0,5 procenta. Nabídkové sazby hypoték klesají jen mírně, což znevýhodňuje lidi s hypotékou proti vlastníkům úspor.
Z jednotlivých krajských měst nejvyšší hrubou roční výnosnost nájemného nabízely nadále nemovitosti v Ústí nad Labem, a to 5,7 procenta. Na opačném konci žebříčku se ocitla Praha se 3,3 procenta, následovaná Brnem a Karlovými Vary se 3,4 procenta. Praha se na pozici města s nejnižší výnosností nájemného vrátila po více než třech letech. V dubnu meziměsíčně klesla výnosnost nájemného v deseti krajských městech, nejvíce v Ostravě a Zlíně.
Poptávka po bytech zůstává podle Poura zatím relativně vysoká navzdory jejich finanční nevýhodnosti, zatímco nabídku tlumí nízký počet dokončovaných staveb a snaha nemovitosti držet v očekávání pokračujícího růstu cen. Dostupnost bydlení zůstává špatná, když teoretická splátka hypotéky vzhledem k průměrné mzdě se stabilizovala pod historickým vrcholem z roku 2022, ale je nad hodnotou před krizí roku 2008. „Je obtížné predikovat, jak dlouho může obnovené nafukování cenové bubliny na realitním trhu pokračovat,“ uzavřel.