Aktualizace: 8.07.2024 12:50

Corpus Christi (USA) – Hurikán Beryl, který doprovází vítr o rychlosti až 130 kilometrů v hodině, dnes dorazil k pobřeží amerického státu Texas. Nad pevninu se dostal poblíž města Matagorda, které leží 135 kilometrů jihozápadně od Houstonu. Úřady varovaly před silným větrem, srážkami, záplavami a možnými výpadky elektřiny, uvedla agentura Reuters.

Beryl po své cestě Karibikem, při níž bouře připravila o život nejméně 11 lidí a způsobila vážné škody například v ostrovních státech Grenada a Svatý Vincenc a Grenadiny, v neděli znovu zesílila na hurikán prvního stupně na pětistupňové škále. Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) varovalo, že v některých částech Texasu by se mohla vzedmout hladina moře tak, že situace bude pro lidi životu nebezpečná.

Řada lidí žijících na pobřeží tohoto amerického státu se podle agentury AP na příchod hurikánu připravovala tím, že zabednila okna u svých domů, další se rovnou evakuovali. Místní úřady ale vyjádřily obavu, že jich tak neučinil dostatek. Zástupce guvernéra Texasu Grega Abbotta vyhlásil předběžný nouzový stav kvůli přírodní katastrofě pro 121 texaských okresů.

S hurikánem, který bude nad pevninou postupně slábnout, podle meteorologů přijdou dešťové srážky místy až 38 litrů na metr čtvereční.

Beryl je prvním hurikánem letošní sezony, který nad Atlantským oceánem dosáhl páté, nejsilnější kategorie. Je také jedním z mála v historii, který se utvořil tak brzy v rámci roku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.