Aktualizace: 8.07.2024 20:15

Corpus Christi (USA) – Hurikán Beryl doprovázený větry o rychlosti až 130 kilometrů v hodině dnes dorazil k pobřeží amerického Texasu a jen v oblasti Houstonu připravil o dodávky elektřiny více než dva miliony domácností a firem. Na dvou letištích v Houstonu bylo zrušeno přes 1000 letů, na četných místech jsou hlášeny záplavy, informovala agentura AP.

Přírodní živel se nad pevninu dostal kolem 04:00 místního času (11:00 SELČ) poblíž města Matagorda, které leží přibližně 135 kilometrů jihozápadně od Houstonu. V tu dobu byl na prvním stupni v pětistupňové hurikánové škále. O pět hodin později již zeslábl na tropickou bouři. Podle agentury AP zahynuli nejméně dva lidé po pádech stromů na domy. Oběťmi jsou muž z předměstí Houstonu a žena z okresu Harris. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) upozornilo, že nadále platí výstraha před silným větrem a záplavami.

Úřady v uplynulých dnech varovaly před životu nebezpečným vzedmutím hladiny moře i silným větrem, srážkami či záplavami. Kvůli vysoké vodě bylo dnes nutné uzavřít řadu ulic v Houstonu, který je s 2,3 miliony obyvatel čtvrtým nejlidnatějším městem Spojených států.

Řada lidí žijících na pobřeží Texasu se na příchod hurikánu připravovala tím, že zabednila okna svých domů a zásobila se potravinami, další se evakuovali. Místní úřady ale vyjádřily obavu, že tak neučinilo dost lidí. Zástupce guvernéra Texasu Grega Abbotta vyhlásil předběžný nouzový stav kvůli přírodní katastrofě pro 121 texaských okresů.

Tropická bouře Beryl minulý týden zasáhla jako hurikán karibskou oblast, kde připravila o život nejméně 11 osob a způsobila vážné škody například v ostrovních státech Grenada a Svatý Vincenc a Grenadiny. Posléze zeslábla, ale v neděli znovu zesílila na hurikán.

Beryl je prvním hurikánem letošní sezony, který nad Atlantským oceánem dosáhl páté, nejsilnější kategorie. Je také jedním z mála v historii, který vznikl tak brzy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.