Aktualizace: 16.01.2024 09:34

Praha – Vyhlášení cen České hudební akademie (ČHA) Anděl se letos uskuteční 30. března v pražském centru O2 universum. Aktuálně se koná první kolo hlasování členů ČHA, ze kterého vzejde vždy sedm interpretů či děl v každé z 15 kategorií. Večerem provedou moderátoři Ivana „Fancy“ Kulhánková a Honza Dědek. Poprvé bude předán Anděl v nové kategorii Společný projekt. ČTK o tom za pořadatele informovala Nikol Klevcovová.

V kategorii Společný projekt akademici ocení překvapivá spojení interpretů, muzikantů nebo hudebních těles. „Chceme, aby ceny Anděl reflektovaly aktuální hudební vývoj a trendy. V posledních letech jsme řešili, kam zařadit mnoho výrazných novinek, kterým byly malé osobnostní kategorie Sólový interpret a interpretka a zároveň se nehodily ani do kategorie Skupina,“ vysvětlil vznik nové kategorie předseda rady ČHA Honza Vedral.

Po prvním kole hlasování bude následovat druhé s nominacemi, v závěrečném třetím kole pak členové ČHA rozhodnou o vítězích. Výjimkou je už tradičně Síň slávy, která nemá nominovaných a jejíž vítěz bude vyhlášen společně s ostatními během slavnostního ceremoniálu.

„Tříkolový systém a přednominace nám umožňují upozornit na ještě větší množství dobré hudby, která u nás vychází. Na jejich zavedení jsme měli skvělý ohlas a akademikům takové síto dává prostor věnovat posuzovaným dílům před finální volbou opravdu pozorný poslech,“ podotkl Vedral.

V radě akademie společně s ním zasedli hudební publicista Josef Vlček, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) Petra Žikovská a producentka cen Anděl Lucie Hájková. Do ČHA, která rozhoduje o vítězích, bylo letos osloveno téměř 700 osob. Jsou mezi nimi profesionálové napříč branží i už dříve ocenění muzikanti.

Předávání šestnácti sošek Anděla se šalmají od akademického sochaře Jaroslava Róny doprovodí hudební vystoupení, která představí různé podoby aktuální české hudební tvorby. „Vystoupení opět doplníme originálním stage designem, světelnými a dalšími efekty. Větší kapacita sálu letos umožní uvolnit omezené množství vstupenek také pro veřejnost,“ dodala Hájková. Předprodej vstupenek bude zahájen v únoru.

Loňské ceny ČHA Anděl opanovala hudba Miroslava Žbirky. Jeho album Posledné veci proměnilo všechny čtyři nominace. Za Žbirku, který zemřel 10. listopadu 2021 ve věku 69 let, nahrávku dokončil jeho syn David. Posmrtně vydané album a singl Nejsi sám akademici ocenili v kategoriích Album, Sólový interpret, Skladba a Slovenské album. Do Síně slávy vstoupil herec, dramatik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.