Aktual.: 11.01.2025 15:45

Hrubá Vrbka (Hodonínsko) – V oslavu života a horňáckého folkloru se změnilo poslední rozloučení s hudebníkem a etnologem Dušanem Holým. Zemřel 2. ledna, bylo mu 91 let. Do jeho rodné Hrubé Vrbky na Hodonínsku přijely stovky lidí.

Po duchovním rozloučení v evangelickém kostele a modlitbě u rodinného hrobu se na několika místech v obci rozezněla hudba, a to podle slov písně, která lidem vzkazuje: „Zpívajte a hrajte, na mňa zpomínajte, horňáckým pěsničkám odumrít nedajte“.

Zpívalo se už v kostele i na hřbitově, potom u monastýru a školy, tedy na místech spjatých s Holého životem. Součástí dnešního Pravoslavného monastýru svatého Gorazda je někdejší dům Holých, ve škole učila Holého maminka.

„Nikdy na nás nezapomněl, a proto ani my jsme nezapomněli na něho. Na každém místě zpíváme, aby to nebyl úplně smutný pohřeb,“ řekl ČTK starosta Hrubé Vrbky Pavel Gráf (Volba pro Vrbku). Kar bude večer na dvou místech, protože do jednoho sálu by se všichni účastníci nevešli.

Holý patřil k nejvýznamnějším představitelům horňáckého folkloru, zároveň byl jeho znalcem. Působil jako univerzitní profesor, autor mnoha odborných textů věnovaných hudebnímu folkloru a nositelům tradice. Kromě jiných ocenění získal medaili Za zásluhy v oblasti kultury, a to z rukou prezidenta Václava Havla.

„Dušan Holý byl roduvěrný Horňák, miloval svoji dědinu, svoji Hrubou Vrbku, odráželo se to v jeho díle vědeckém, etnografickém, ale i v jeho pěveckém projevu. Měl opravdu mimořádný dar od pánaboha,“ uvedl Holého přítel, dokumentarista a divadelník Břetislav Rychlík.

Když Holý zemřel, zaplavily sociální sítě vzpomínky jeho obdivovatelů a kolegů. „Hlas z Hrubé Vrbky, který mě dokázal za všech okolností vždycky spolehlivě dojmout,“ uvedl hudebník a rozhlasový pracovník Martin Kozlovský. „Byl zosobněním intenzity a niternosti. Když zpíval, proměňoval se v to, co zpíval,“ doplnil další hudebník a publicista Jiří Plocek.

Holý však nebyl jen aktivním horňáckým zpěvákem a tanečníkem, ale také předním odborníkem na lidovou kulturu. Jako etnolog a etnomuzikolog působil více než 50 let na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

„Erudice respektovaného vědce se v jeho osobě snoubila s nebývalým citem pro lidovou píseň a její interpretaci,“ uvedli v nekrologu Daniel Drápala a Marie Novotná, Holého pokračovatelé z fakultního ústavu evropské etnologie. „Folkloristický svět se teď dělí na dobu před Dušanem Holým a po něm,“ řekl Rychlík.

Když Holý v roce 2015 v rozhovoru dostal otázku, zda ještě existuje něco jako autentický folklor, odpověděl kladně. „Já si myslím, že to bylo a je. Je to spjato s prostředím, s životem lidí, tryská to spontánně. Základ je v rodinných tradicích,“ řekl v rozhovoru pro web Brno – město hudby.

Podíl.