Komerční prezentace Aktual.: 17.11.2024 09:30

Praha – V České republice jsou i 35 let po sametové revoluci lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Zdůraznil ale, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.

„Události před 35 lety si musíme připomínat. Skončila doba, kdy lidé nemohli plně uplatnit svůj potenciál, třeba kvůli tomu, že měli špatnou stranickou knížku, nebo jejich rodiče někde něco řekli,“ uvedl Hřib.

Problémy ale podle něj přetrvávají a Česká republika má na víc. Míní, že země dlouhodobě stagnuje. „Problém je v tom, že tu historicky byly dvě partaje, které využívaly nálepky levice a pravice a nic reálného nedělaly. V důsledku této politické nepráce jsme tam, kde jsme. Poslední reformy se tu dělaly na konci 90. let,“ řekl.

Hřib uvedl, že Piráti chtějí dělat politiku založenou na expertize a datech, akcentovat ekonomická témata, řešit problémy běžných lidí a zejména jejich životní úrovně. „Důvod, proč tady nabývají na síle populisté a různé prapodivné extremistické tendence, docela určitě souvisí s životní úrovní obyvatel,“ dodal. Věří, že ve sněmovních volbách v příštím roce Piráti dosáhnou na dvouciferný výsledek.

Lidé od rána přicházejí na Národní třídu připomenout si události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody. U pamětní desky zapalují svíčky, nosí květiny, občas si vyměňují názory příznivci a odpůrci současného režimu.

Ráno si přišli listopadové události roku 1989 připomenout rektoři veřejných vysokých škol, postupně přicházejí politici. Dorazil například prezident Petr Pavel či místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Přicházejí také osobnosti veřejného života, lidé všech generací, rodiny s dětmi.

V ulici, která se změnila na pěší zónu, bude po celý den studentská slavnost Korzo národní. V 17:11 zazní píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce.

Podíl.
Exit mobile version