Aktualizace: 26.03.2024 07:05

Kersko (Nymbursko) – Zrekonstruovaná chata Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku se lidem poprvé otevře u příležitosti festivalu Hrabalovo Kersko 18. května. Středočeský kraj a Polabské muzeum, které objekt spravuje, aktuálně dokončují rekonstrukci. Chata má díky ní působit dojmem, jako by se z ní spisovatel právě na chvíli vzdálil. Na dotaz ČTK to za středočeské hejtmanství uvedla Zuzana Žídková. Hrabal se narodil 28. března 1914.

K autentickému zážitku návštěvníků mají přispět například předměty, které Hrabal v chatě měl a které používal. V lednu kraj vyzval veřejnost, aby pomohla se vznikem chystané expozice darováním konkrétních dobových předmětů. Původní seznam podle Žídkové zahrnoval zhruba 110 předmětů, kusů nábytku a dalšího zařízení. „Díky lidem se muzeu podařilo získat více než polovinu hledaných předmětů. Prosba k veřejnosti stále platí,“ uvedla Žídková. Aktualizovaný seznam najdou lidé na webu Polabského muzea. Z větších věcí stále chybí kuchyňská sestava krémové barvy, bílá komoda na nádobí nebo světlá tapeta použitá na stropě v prvním patře.

Lidé si budou moci obnovenou chatu poprvé prohlédnout 18. května v den konání festivalu Hrabalovo Kersko. Chata pak bude otevřená od úterý do neděle, ale pouze po rezervaci. „Vzhledem k charakteru samotné expozice v podobě tzv. haus muzea, bude kapacita návštěvníků značně omezená,“ uvedla Žídková. Rezervační systém se má spustit 28. března na webu Polabského muzea. Základní vstupné vyjde na 200 korun za osobu. Lidé si budou moci v chatě koupit také pamětní bankovku a pamětní medaili.

S obnovou chaty začal kraj loni na podzim, stavební zásahy jsou minimální. Na místě bývalé garáže a později dostavované koupelny vznikne návštěvnické centrum včetně zázemí. V garáži má být podle Hrabalova vzoru umístěna knihovna nejen s jeho tituly, ale i dalšími knihami. „Využít ji budou moci například návštěvníci, kteří budou čekat na prohlídku. Chtěli jsme mimo jiné, aby měli lidé po návštěvě chaty chuť a potřebu si od Hrabala něco přečíst,“ řekl ČTK ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Obnoví se také dva přístavky, v jednom bude hygienické zázemí pro návštěvníky i zaměstnance a v druhém zázemí pro základní údržbu chaty.

Chatu, ve které zejména v 70. letech minulého století napsal většinu svých knih, koupil Hrabal v roce 1965. V letech 1967 až 1970 udělal stavební úpravy, nechal přistavět horní patro a garáž, nad kterou vznikla prosklená veranda. Před smrtí objekt daroval synovi svého souseda, který zde dostavěl koupelnu a kuchyň a objekt vlastnil do roku 2021.

Středočeský kraj chatu koupil na konci roku 2021 téměř za deset milionů korun. Spravuje ji Polabské muzeum, jehož součástí je i Vlastivědné muzeum v Nymburce, které dlouhodobě spravuje stálou expozici Bohumila Hrabala. Cena obnovy je odhadovaná zhruba na deset milionů korun, přesná částka bude známá po dokončení prací.

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.