Aktualizace: 6.03.2024 20:40

Praha – Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) jedná s ukrajinskými státními firmami a organizacemi o přesunu části výroby ve formě společných podniků. Na Ukrajině má být produkce munice a těžké pozemní techniky. Začít by měla do tří let. Investice bude v řádu stovek milionů eur. ČTK to dnes sdělil mluvčí CSG Andrej Čírtek.

„Ukrajina usiluje o významné posílení svého domácího obranného průmyslu. Skupina CSG je připravena být v tomto úsilí důležitým partnerem, což vyplývá ze skutečnosti, že Ukrajině dodáváme ve významných objemech dělostřeleckou munici i těžkou techniku,“ uvedl mluvčí. Ukrajina podle něj potřebuje doplnit zásoby zejména dělostřelecké munice a získat kapacity pro munice standardní ráže NATO.

„Proto jednáme se státními firmami a organizacemi na Ukrajině o přenosu výroby. Podporuje nás v tom Ministerstvo obrany ČR, které zároveň plní důležitou koordinační roli,“ sdělil Čírtek. Vedle výroby munice a těžké pozemní techniky by mělo vzniknout i zázemí pro její opravy. „Ambicí je, aby příslušné smlouvy byly uzavřeny ještě letos s tím, že výroba by mohla naběhnout během tří let,“ dodal mluvčí.

Majitel CSG Michal Strnad řekl agentuře Reuters, že by mělo jít o podobný model jako v případě německého zbrojního koncernu Rheinmetall a ukrajinské státní společnosti Ukroboronprom, které si loni zaregistrovaly společný podnik. Působí zatím výhradně na území Ukrajiny a věnuje se údržbě, montážím, výrobě a vývoji vojenských vozidel. Cílem projektu je posílení výrobních kapacit ukrajinského zbrojního průmyslu. „Máme rozjednané dva nebo tři projekty společných podniků,“ řekl Strnad.

Od začátku ruské invaze v únoru 2022 poslala CSG na Ukrajinu asi 150 až 160 kusů techniky. „Nyní to bude více, protože se nám podařilo najít další zdroj, takže v současné době nakupujeme další kusy, které pro ně zrenovujeme,“ řekl Strnad agentuře bez dalších podrobností.

CSG předloni zdvojnásobila hrubý provozní zisk na 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků vzrostly o tři čtvrtiny na 24,93 miliardy. Na růstu se podle skupiny podílela válka na Ukrajině. Zbrojovka Excalibur Army, která do CSG patří, v roce 2022 zejména díky dodávkám vojenské techniky na Ukrajinu více než zpětinásobila své tržby na rekordních 13,506 miliardy korun z 2,497 miliardy korun v roce 2021. Čistý zisk zbrojovky vzrostl sedminásobně z 221,8 milionu korun v roce 2021 na 1,656 miliardy korun, což je také nejvyšší hodnota v historii firmy.

Český prezident Petr Pavel minulý týden uvedl, že 15 zemí projevilo zájem zapojit se do českého plánu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Jsou mezi nimi například Francie, Dánsko, Británie, Nizozemsko, dnes se připojilo také Německo.

Plán představil český prezident v polovině února na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekl, že Česko v mimounijních zemích našlo 500.000 kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300.000 kusů v sovětské ráži. Britský list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (asi 35 miliard korun). České úřady na dotaz ČTK částku nepotvrdily, ani neuvedly, z jakých zemí má ČR dotyčnou munici možnost nakoupit.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.