Komerční prezentace Aktual.: 8.07.2025 14:10

Moskva – Nezávislé hnutí Golos, které v Rusku čtvrt století monitorovalo volby, dnes ohlásilo svůj konec. Organizace oznámila ukončení své činnosti necelé dva měsíce poté, co soud uznal vinným ze spolupráce s takzvaně nežádoucí organizací jednoho z šéfů Golosu Grigorije Melkoňjance a poslal ho na pět let do vězení. Čelný představitel hnutí vinu už dříve odmítl.

„Děkujeme všem, kteří po mnoho let věnovali svůj čas a energii tomu, aby naše země měla efektivní instituce a spravedlivé volby,“ uvedl Golos na svém webu. Dodal, že nikdy nepovažoval za svůj úkol vítězství určitých politických sil, protože monitorování voleb není politická činnost, ale způsob, jak chránit ústavní pořádek a práva občanů.

„Bohužel v souvislosti s rozsudkem v případu Grigorije Melkoňjance to už nemůžeme dělat,“ uvádí hnutí. „Obhajoba dlouho čekala text rozsudku, který obdržela teprve nedávno. V tomto textu soud prakticky staví na roveň Golos s nežádoucí organizací ENEMO,“ dodává uskupení, podle něhož rozsudek ohrožuje stíháním spolupracovníky Golosu i ty, kteří u něj hledali právní pomoc.

„Spravedlnost bohužel ne vždy vítězí – je třeba za ni bojovat. A vždy existuje riziko prohry. Tentokrát to tak dopadlo,“ napsal na závěr prohlášení Golos.

Spolupráce s takzvaně nežádoucími organizacemi je od roku 2015 v Rusku trestným činem. Golos status nežádoucí organizace podle serveru Mediazona nemá. Podle dřívějšího vyjádření dalšího spolupředsedy hnutí – Stanislava Andrejčuka – zadržení jeho kolegy souviselo s činností Evropské sítě organizací monitorujících volby (ENEMO), k níž dříve Golos patřil. V roce 2021 ruské úřady prohlásily ENEMO za nežádoucí organizaci, načež Golos podle serveru Meduza ukončil účast v tomto sdružení.

Golos působil v Rusku od roku 2000 a zabýval se nezávislým monitorováním voleb. Vládu rozezlil už například zveřejněním důkazů o podvodech při parlamentních volbách v roce 2011, které vyústily v protesty, napsala dříve agentura Reuters. Uskupení se v roce 2013 ocitlo jako jedna z prvních nevládních organizací v Rusku na seznamu takzvaných zahraničních agentů, což vedlo k ukončení jeho činnosti. V roce 2016 úřady rozhodly o jeho likvidaci.

Uskupení se však reorganizovalo na občanské hnutí na ochranu práv voličů a ve své činnosti pokračovalo, podle agentury AP odhalilo porušování pravidel při různých volbách. V roce 2021 ho ministerstvo spravedlnosti znovu zařadilo seznam „zahraničních agentů“. Melkoňjanc tehdy prohlásil, že skupina plánuje ve své práci pokračovat. Obhájci lidských práv považují proces s Melkoňjancem za součást tažení ruských úřadů proti občanské společnosti, které ještě zintenzivnilo po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2022.

Podíl.
Exit mobile version