Komerční prezentace Aktual.: 24.04.2025 12:25

Lanžhot (Břeclavsko) – Přibližně 35 poslanců z hnutí ANO dnes podalo k Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) na soutoku řek Moravy a Dyje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podle nich nevypořádalo velkou část z 1700 námitek. Úřady ignorovaly volání místních a nespolupracovaly s vlastníky pozemku, řekla dnes novinářům předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. CHKO Soutok schválila nařízením vláda v lednu, platit má od července. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) jeho resort proces vyhlašování CHKO vypořádal nad rámec daný zákonem. Napsal to ČTK.

„CHKO Soutok považuji za dítě zeleného šílenství, které nepomáhá přírodě a naopak škodí lidem. Tedy s výjimkou těch, kteří budou profitovat na různých monitorinzích a výzkumech dávno zkoumaného,“ uvedla Schillerová. Kritizuje zejména postup. „Velkou část námitek úředníci nevypořádali. Podalo je i pět obcí a na vyhlášení bylo podáno už 30 žalob. Jako rodačce z Jihomoravského kraje mi vadí přehlížení obcí a místních lidí. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny musí být ochrana evropsky významných lokalit zajišťována přednostně v součinnosti s vlastníky pozemků, což se nestalo,“ míní.

Podle Hladíka ministerstvo postupovalo nad zákonný rámec. Je přesvědčený, že hnutí ANO nebude u Ústavního soudu úspěšné. „Jenom při přípravách bylo více než 300 jednání s představiteli obcí, místní veřejností, hospodáři, spolky a dalšími partnery. Z 30 žalob už u 19 soud řekl, že námitky MŽP vypořádalo řádně a zamítl je,“ uvedl. U některých po zamítnutí následovala kasační stížnost. Podle Schillerové se tedy uvidí, jak rozhodne Nejvyšší správní soud.

S postupem vyhlášení stupně ochrany nesouhlasí ani část místních obyvatel. V petici nasbírali téměř 4000 podpisů. Zástupce petičního výboru František Tuček sdělil, že se lidem nelíbí „arogantní jednání státních úředníků“. Připustil, že se jednání uskutečnila, avšak nebyl na nich prostor pro diskusi. Otázky na své odpovědi ohledně budoucnosti pak nedostali třeba rybáři, myslivci či zemědělci, řekl Tuček.

Podle Hladíka má petice pro vznik CHKO přes 15.000 podpisů, přičemž 3000 patří místním. „Pro je většina obcí, obě ORP (obce s rozšířenou působností – Břeclav i Hodonín), a kraj,“ dodal.

Kritici zdůrazňují, že jsou pro ochranu přírody, avšak nařízení vlády je podle nich „v konečném důsledku aktem nadbytečným, ryze politickým a nedůvodným“. Podle nich vyhlášení CHKO zasahuje do práv přibližně 6500 vlastníků, kteří nebudou moct svobodně rozhodovat o svém pozemku. Konkrétně třeba o tom, co tam chtějí pěstovat. Část vlastníků, přibližně 1500, je ze zahraničí, převážně ze Slovenska.

Opoziční ANO odmítá také vznik Národního parku Křivoklátsko. Schillerová řekla, že jde o podobný případ, kdy „vláda jedná proti lidem“. Ohledně Soutoku dodala, že pokud by se ANO po podzimních sněmovních volbách ujalo vlády, proces přípravy CHKO podrobí auditu a vyhlášení zruší. Doufá, že do té doby však případ posoudí Ústavní soud.

 

Podíl.
Exit mobile version