
Komerční prezentace Aktual.: 24.04.2025 22:25
Praha – Román Miroslava Hlauča Letnice obdržel dnes ocenění Kniha roku, hlavní cenu soutěže Magnesia Litera 2025. Letnice zvítězily i v kategorii Debut roku. Cenu za prózu porota udělila Janu Antonínu Pitínskému za Domácí potřeby. Vyhlášení literárních cen se dnes večer uskutečnilo na Nové scéně Národního divadla.
Hlaučo své Letnice situoval do blíže nespecifikovaného horského městečka, v němž se ještě začátkem 20. století dějí zázraky. Nastupuje ale racionální moderní epocha. Podle spisovatele šlo o zlomovou dobu, podobnou té dnešní. Román v duchu magického realismu s postmoderními prvky odkazuje podle poroty na velká díla minulosti, jako je Odyssea, Don Quijote a Tristram Shandy.
Letnice, hodnocené jako naléhavé, a přitom humorné, zvítězily také v kategorii Debut roku. I když je román Hlaučovou prvotinou, literární zkušenosti spisovatel získal dříve. Hlaučo, který se profesně věnuje biomedicínskému výzkumu, dnes řekl že se nestane spisovatelem na plný úvazek. „Vypadla by z toho taková lehkost,“ uvedl. Dodal, že si nehodlá psaním knih vydělávat na živobytí. „Chci se tím bavit, a ne živit,“ řekl při přebírání ceny.
Cenu za prózu porota udělila Pitínskému za Domácí potřeby, autor ji převzal v zastoupení. Publiku vzkázal, že autor se má schovat za své dílo. Kniha představuje soubor více než 20 prozaických textů, jde nejčastěji o velmi osobitě podané krátké příběhy z obyčejného života. Vztahují se k Luhačovicím, v nichž Pitínský žije, ale také k mnoha literárním předlohám.
V žánru humoristická literatura uspěl Albrecht Smuten s komiksem Kapitán Chemo, in memoriam. Cenu za detektivku obdržela Ilona Dobrovolná za Panoptikum pana Perkinse, cenu za fantastiku román X-Tal Jakuba Hussara. Za přínos knižní kultuře získali Literu bývalá ředitelka festivalu Svět knihy Praha Dana Kalinová, knihkupec Jan Kanzelsberger a nakladatel Ivo Železný. Kosmas Cenu čtenářů má Objektivní nález – Moje nejtěžší mise Tomáše Šebka.
Literu za poezii získal zesnulý Tomáš Tomášek za loni vydanou sbírku Ahava, což hebrejsky znamená láska. Autor, signatář Charty 77, vychází ze svých pozorování přírody a vyznává se jí.
Titul Pay Gap. Kratší konec provazu Šárky Homfray a Lucie Václavíkové porota ocenila Literou za publicistiku. Sonda do současného českého trhu práce popisuje situace zranitelných skupin v zaměstnání, zejména nerovnosti v odměňování, nutnost pečovat vedle kariéry o rodinu, úskalí zaměstnávání po padesátce a šikanu na pracovišti.
Dvousvazkové dílo Aleny Hadravové Řecké mýty v literární a výtvarné tradici má Literu za naučnou literaturu. Porota vyzdvihla vědecky erudované zpracování látky s přístupným ztvárněním v účelném a působivém grafickém provedení.
Literu za nakladatelský čin obdržel spolek PRO Langhans za knihu System Langhans. Pravnučka Jana Langhanse, zakladatele pražského fotografického ateliéru, Zuzana Meisnerová Wismer publikovala nečekaný nález fotografické sbírky, považované za ztracenou. Dvousvazková publikace nabízí přes 400 portrétů význačných osobností zachycených původně na skleněných negativech, věnuje se i dějinám domu ve Vodičkově ulici, v němž ateliér sídlil.
Literu za překlad dostala Marie Voslářová, ze švédštiny přeložila ságu Usedlost Marie Turtschaninoffové o dramatických událostech čtyř století. Překladatelka podle poroty projevila velký cit pro poetický jazyk.
Literu za knihu pro děti a mládež si odnesla Bára Dočkalová za titul Kost, který pojednává o návštěvě desetiletého Matěje na hřbitově a následném nevšedním dobrodružství.
V kategorii Kniha roku hlasovalo 239 zástupců literární veřejnosti, o debutu roku rozhodlo 233 z nich. Vítěze dalších kategorií určila pětičlenná porota. V některých kategoriích se díky partnerům, společnostem Dilia, Luxor, Český rozhlas Plus a Nadačnímu fondu IOCB Tech, mohla letos zvýšit finanční odměna vítězům z 30.000 na 50.000 korun. S titulem Kniha roku se pojí částka 200.000 korun od společnosti Mattoni 1873.