Rozeznění zvonů v Týnském chrámu v pondělí odpoledne zahájilo projekt Staroměstské náměstí v plamenech připomínající 80. výročí konce druhé světové války a Pražského povstání. Na dočasné scéně následovala reprodukce audionahrávky ze zahájení povstání, dobové filmové záběry a hymna České republiky. Vzpomínková akce potrvá do 11. května, vyplývá z pozvánky.

Pořadatelé se podle svých slov snaží k projektu přilákat i mladou generaci. Pomoci jim má i kontejner umístěný naproti radnici, kde mají zájemci možnost se za pomoci rozšířené virtuální reality vrátit obrazem i zvukem o 80 let zpátky. „Chceme, aby si lidé dokázali představit, jak to tady bylo před těmi 80 lety,“ uvedl ve svém proslovu pražský zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL).

Pondělní program dále nabídl četbu jmen padlých účastníků Pražského povstání. Následovat bude promítání dokumentárního filmu Jaro 45: Příběhy Pražského povstání nebo beseda na téma Kdo osvobodil Prahu? Pražské povstání 1945. Ve večerních hodinách se očekává příchod průvodu od Národního divadla a symbolické oživení zničeného zvonu ze Staroměstské radnice.

Součástí programu v dalších dnech budou hodiny pro školy či promítání dokumentárních filmů s úvodem Vlasovci; Socha maršála Koněva; Čechoslovák Sergej Vojcechovský či beseda Kdo osvobodil Prahu? Role Ruské osvobozenecké armády. Po celou dobu budou na velkoplošné obrazovce promítány upoutávky na všechny související akce hlavního města Prahy k výročí konce druhé světové války.

Povstání v Praze začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit většímu krveprolití a vyprovokovat rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců.

Pražskému povstání předcházely vzpoury po celém území protektorátu. Při Pražském povstání zahynulo podle různých údajů na tři tisíce lidí. Vedle Čechů i lidé řady dalších národností, kromě asi 500 vojáků Rudé armády (včetně okolí Prahy) a 300 vlasovců i například uprchlíci ze zajetí.

Podíl.
Exit mobile version