Ničivé povodně, jež postihly Liberecký kraj v roce 2010, způsobily škody za 8 miliard korun. Prohnaly se 81 obcemi regionu a jednou z těch poškozenějších byly Heřmanice. Zastupitelstvo proto iniciovalo provedení komplexních pozemkových úprav, které se zaměřily na protipovodňovou ochranu obce a zároveň na zadržení vody v krajině v souvislosti s bojem proti suchu.

Hlavní levostranný přítok říčky Olešky, Heřmanický potok s povodím 5,6 km², neobsahoval žádné vodní plochy, které by sloužily k zadržení vody v krajině, ani protipovodňovou ochranu. V rámci úprav zde proto vznikly dvě průtočné vodní nádrže, které jsou polyfunkční – zvyšují biodiverzitu, zadržují vodu v krajině a přispívají ke zvýšení hladiny podzemních vod, čímž pomáhají v boji proti suchu.

Zároveň jsou koncipovány tak, aby částečně chránily zastavěné území obce před povodňovými průtoky z Heřmanického potoka. Obě nádrže akumulují vodu o celkovém objemu 23 550 m³. Osvědčily se již během stavby v srpnu 2020 a na začátku roku 2021, kdy při prudkých deštích zabránily nadměrnému zvýšení hladiny vody v Heřmanickém potoce a v Olešce.

Nádrže zvyšují biodiverzitu dotčeného území. Díky vytvořeným pobřežním pásům s příslušnou vodní a mokřadní vegetací se zde daří vodním rostlinám, obojživelníkům, vodnímu ptactvu a hmyzu.

Podle provozního řádu je horní nádrž určená k hašení a umožňuje odběr vody do vaku zavěšeného pod vrtulníkem. Místo se velmi rychle stalo vyhledávanou turistickou lokalitou, součástí sociálního života a dění.

Nádrže, zejména tu severní, využívají obyvatelé okolních obcí ke koupání, cesta pak slouží místním i turistům k procházkám a vyjížďkám na kole.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Podíl.
Exit mobile version