Komerční prezentace Aktual.: 16.01.2025 09:20

Washington – První český prezident a dramatik Václav Havel by se k nastupujícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, jemuž v pondělí po čtyřleté pauze začne druhé funkční období, choval přátelsky, i kdyby se rozcházeli v názorech. To samé však nelze předpokládat o přístupu česko-francouzského spisovatele Milana Kundery, který byl naopak silně protiamerický. V rozhovoru s ČTK to uvedla bohemistka Karen von Kunesová, která vyučuje českou literaturu a češtinu na Yaleově univerzitě. Zároveň podotkla, že ji Trumpovo vítězství v listopadových volbách nepřekvapilo, a poznamenala, že mnozí nyní doufají, že se situace v USA i ve světě zlepší.

„Domnívám se, že by se Havel choval přátelsky, zatímco Kundera neměl Ameriku nikdy rád a kritizoval ji, například v Nesnesitelné lehkosti bytí,“ odpověděla akademička na otázku, jak by z jejího pohledu znalkyně československé literatury tito dva spisovatelé hodnotili Trumpa. Von Kunesová, která emigrovala z Československa do Kanady v roce 1968 a později přesídlila do USA, připomněla, že Havel byl ve Spojených státech obdivovaný a jeho díla se zde hrála a publikovala v době, kdy v Československu nemohla. Trumpa by podle ní Havel respektoval kvůli jeho titulu amerického prezidenta, i kdyby s ním nesouhlasil lidsky. V této souvislosti von Kunesová poukázala na Havlův apel ke vzájemné odpovědnosti, který kontrastuje s Trumpovým sloganem USA na prvním místě.

Mnohé demokraty Trumpovo vítězství v listopadových volbách šokovalo, podle akademičky ale nebylo tak překvapivé. Poukázala přitom na velký nárůst životních nákladů, včetně cen nájmů, bezdomovectví i rozdělenou společnost, v níž se podle ní již tolik netoleruje rozdílnost názorů. Nyní má podle akademičky mnoho Američanů, především voličů republikánů, naději, že se situace zlepší nejen v ekonomické rovině. Atmosféra ve společnosti se podle ní od Trumpova zvolení uvolnila.

Předvídat, jak úspěšný bude Trump v zahraniční politice, je podle von Kunesové v tuto chvíli ale obtížné. „Určitě se bude soustředit na Ukrajinu a na (ruského prezidenta Vladimira) Putina a na to, jak ukončit válku, což samozřejmě ovlivní střední Evropu,“ poznamenala.

„(Odcházející prezident Joe) Biden měl úplně jiný přístup k Rusku než Trump. Trump se rád přátelí s Putinem, tvrdí, že tomu tak je. Bude se snažit Putina přimět ukončit válku. Nemyslím si, že Trump teď kouká na Rusko jako na nepřítele. Myslím, že doufá, že se pod jeho vlivem podaří válku vyřešit a že Amerika bude víc spolupracovat s Ruskem než v minulosti,“ uvedla. „Pokud válka skončí a Ukrajina zahájí obnovu; pamatujme, že mají hodně nerostných surovin, které proudí do Evropy, tak se situace zlepší. O to Trumpovi jde, ale nejsem si jistá, jestli se mu to podaří,“ dodala.

Na otázku, zda Trump podle ní skutečně rozumí Putinovým záměrům, von Kunesová odpověděla, že ne tak úplně. Trump se podle akademičky hlavně rád chlubí. V této souvislosti připomněla jeho setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které nepřineslo hmatatelné výsledky. „Do určité míry se obávám, že se to může opakovat,“ řekla.

Zároveň ale poznamenala, že si mnozí Američané kladou otázku, proč USA za Bidenovy vlády posílají miliardy dolarů na pomoc Ukrajině, ale válka přesto pokračuje. Poukázala v této souvislosti také na nynější ničivé požáry v Kalifornii, po nichž bude následovat velmi nákladná obnova.

Mnoha lidem se podle akademičky líbí, že Trump má výraznou povahu a nevzdává se. Výsledky jeho práce budou ale záležet i na těch, s nimiž bude spolupracovat. „Jsem si jistá, že se bude snažit hodně věcí zlepšit a zanechat tu odkaz, protože půjde o jeho poslední mandát,“ míní von Kunesová. Trump podle ní má dobré úmysly, zda se mu je podaří naplnit, se ale podle bohemistky teprve ukáže.

 

Podíl.
Exit mobile version