Výdělky policistů, hasičů, dozorců ani dalších sborů vláda nakonec od července zřejmě nezvýší. Česká televize to zjistila od členů kabinetu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl začátkem dubna pro policisty a hasiče v průměru čtyři tisíce měsíčně navíc, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) plánovala ještě výrazněji přidat vojákům. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nebo předseda lidovců Marek Výborný ale teď červencové navýšení prakticky vylučují.

Černochová původně na jednání vlády 9. dubna navrhla od pololetí růst výdělků vojáků o osm až dvanáct tisíc. Ministr vnitra pak zvýšení platů policistů a hasičů o čtyři tisíce. Ve vládě neuspěli. Ani za víc než měsíc se jim ministry přesvědčit nepovedlo.

„Ten (návrh, pozn. red.), který máme zatím v systému nahraný, tak hovořil o čtyřech tisících korun, ale skutečně teď nebudu předjímat, jak tohle dopadne. Určitě to bude otázka toho příštího a přespříštího týdne,“ řekl Rakušan.

Další ministři už teď ale otevřeně říkají, že k růstu platů policistů, hasičů či vojáků od července nedojde. K debatě o platech ve sborech se hodlají vrátit v létě – až uvidí, jak se státu letos daří vybírat daně.

„Já jsem všem kolegům ve vládě říkal, že uvidíme na začátku července, jaké bude pokladní plnění za prvních šest měsíců. A pak uvidíme, jaké jsou možnosti pro druhé pololetí státního rozpočtu,“ uvedl Stanjura.

„Od prvního července si myslím, že to není úplně reálné. Já budu preferovat dohodu a budu preferovat spravedlivou dohodu směrem ke všem bezpečnostním složkám,“ nechal se slyšet ministr zemědělství Výborný.

Stejný názor mají také ministři dopravy Martin Kupka (ODS) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „S ohledem na reálné možnosti rozpočtu to nebude možné, nebo to bude velmi obtížně možné,“ řekl Kupka. „Nemůže dojít k navýšení schodku státního rozpočtu,“ doplnil Válek.

Navržené zvýšení příjmů policistů a hasičů by pro státní rozpočet znamenalo dodatečné výdaje ve výši necelých dvou miliard. Těmi ale resort nedisponuje. A zbytek kabinetu peníze z jiných kapitol přesouvat většinou nechce.

I u vojáků to dělá dvě miliardy, ale na rozdíl od vnitra je ministryně má. Potřebuje ale souhlas celé vlády. Ta je zatím zdrženlivá. I proto, aby se příjmové nůžky mezi policií a armádou nerozvíraly.

Podle odborů hrozí vlna odchodů

Odbory zastupující policisty, hasiče či vězeňské dozorce požadují, aby vláda zvýšila platy bezpečnostním sborům už od prvního července. V opačném případě podle odborů hrozí, že odchodů z těchto profesí výrazně přibude. „V roce 2005 byl průměrný plat 150 procent oproti ostatním průměrným platům, před čtyřmi třemi lety to bylo 140 procent a teď se dostáváme na 125 procent,“ přiblížil předseda Nezávislého odborového svazu policie Tomáš Machovič.

Vláda slibuje pětiprocentní růst platů později, od prvního ledna. To ale odborům nestačí. „Určitě by to bylo velké zklamání pro mnoho příslušníků, určitě by to vyvolalo nějakou vlnu odchodů,“ poznamenal předseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký.

Vedle odborů kritizuje kabinet i opozice. „Tady vytvoří jakési očekávání, tak kam to zklamání může vést. Může vést k tomu, že celá řada členů bezpečnostních sborů, zejména ti, kteří mají nárok na výsluhu, odejde,“ řekla místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury by zvýšení platů mělo být minimálně o deset procent.

„Když to necháme na leden, tak nás bude opozice kritizovat, že je to pozdě. Když to uděláme dřív, tak nám opozice řekne, že to je z důvodu voleb. Já se na to dívám tak, jako by volby nebyly, abychom to posuzovali podle ekonomických možností státu,“ prohlásil Stanjura.

Naději na určité přidání od července ještě mají vojáci v tom ohledu, že ministryně obrany většině z nich navrhla zvýšit příspěvek na bydlení o tři tisíce měsíčně, v Praze by to byly skoro čtyři tisíce. O tom, jestli vláda od července zvýší alespoň příspěvek na bydlení pro vojáky, by mohlo být jasné do měsíce.

Podíl.
Exit mobile version