Ze střechy jednoho z historických domů v centru Prahy o víkendu spadla část římsy. Nikomu se nic nestalo. Jen za poslední týden je to už druhý takový případ. Jednou z hlavních příčin jsou podle odborníků i prudké změny počasí, které způsobují zvětšování prasklin.

Na chodníku hromada kamení a nad ním plošina s hasiči, kteří o víkendu zajišťovali ulomenou římsu. „Pro nás je prioritou vytyčit bezpečnostní perimetr, aby nebyly ohroženy žádné další osoby a procházející lidé nebo projíždějící vozidla,“ popsal mluvčí pražských hasičů Vojtěch Sosna.

Za stav budovy zodpovídá majitel, který by měl fasádu pravidelně kontrolovat. Závady jsou přitom často vidět pouhým okem. „Padá omítka, to už je takový první varovný signál. Ten většinou nutí majitele domu nás volat, abychom to zkontrolovali, než něco spadne přímo na ulici a potenciálně někoho ohrozí,“ popsal výškový pracovník Petr Dvořák.

„Má na to vliv samozřejmě zima. Tající a opět mrznoucí voda ze sněhu ovlivňuje uvolňování předmětů. Zvlášť pokud jsou zhoršené povětrnostní podmínky,“ vysvětlil Sosna.

Neštěstí v Lazarské ulici

V hlavním městě hasiči vyjíždějí k několika podobným případům ročně. Nejčastěji právě do jeho historické části. Loni v létě tam uvolněný kus římsy zabil muže na tramvajové zastávce.

Městská část pak nechala desítky budov, které má ve správě, prohlédnout specializovanou firmou. „Tam se potom odstranila ta část fasády, která by mohla spadnout, která by mohla být nebezpečná, a postupně se to bude opravovat,“ přiblížila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Zkoumáme místa, která nám připadají nebezpečná. Zkoušíme to rukama, kladivem, a případně část vysekáme tak, aby zůstala jenom ta zeď, která drží. A ještě pak místo vyspravíme maltou a cementem,“ popsal Dvořák. I když za stav říms odpovídá vlastník, podnět ke kontrole budovy může dát kdokoliv. Stačí se obrátit na příslušný stavební úřad.

Podíl.
Exit mobile version