Kosořín (Orlickoústecko) – Na likvidaci komerčního velkochovu slepic a kohoutů firmy Mach Drůbež v Kosoříně se budou podílet kromě hasičů z Pardubického kraje a pracovníků pardubické Krajské veterinární správy také hasiči záchranného sboru z Hlučína a Jihlavy. Vybíjení začne ve čtvrtek, bude nutné usmrtit a odvézt do kafilerie 73.000 zvířat. Dnes odpoledne začnou přípravné práce, vybuduje se dekontaminační stanoviště a zázemí pro štáb, hasiče a další osoby podílející se na řešení mimořádné události, uvedla v tiskové zprávě mluvčí záchranného útvaru Jana Urbancová.

„Od 1. února budou jednotky zabezpečovat obsluhu a provoz stanovišť pro dekontaminaci osob a techniky. Očistou budou procházet veškeré osoby podílející se na likvidaci a vynášení uhynulé drůbeže a také technika, která se bude pohybovat v místě mimořádné události a zabezpečovat následný odvoz mrtvých zvířat,“ uvedla Urbancová. Záchranný útvar pošle 15 hasičů s technikou, stěžejní budou kontejnery pro dekontaminaci lidí a techniky a odpadní jímka.

Společnost Mach Drůbež má v Kosoříně farmu s deseti halami. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda se haly budou muset postupně zaplynovat pomocí dovezeného plynu a výparníku. Utracená drůbež se bude odvážet do asanačního podniku v Žichlínku u Lanškrouna, který je od Kosořína asi 40 kilometrů jízdy, zničit bude nutné také vejce. Likvidace chovu potrvá zhruba tři dny, celková hmotnost drůbeže činí asi 300 tun.

„Ve čtvrtek brzo ráno se začnou postupně připravovat jednotlivé haly. Musí se demontovat krmná technologie a vyprázdnit linka s napáječkami, poté se může hermeticky objekt uzavřít a připravit na zavedení oxidu uhličitého. Firma by měla přivézt 24 tun plynu a odpařovač během čtvrtečního rána,“ řekl ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích. Po zaplynování haly a usmrcení zvířat je nutné prostor odvětrat, pak je možné začít vyvážet usmrcenou drůbež. Mezitím se již může plyn zavádět do další haly. Po likvidaci se podestýlka a vnitřek objektů pokropí dezinfekčním roztokem, který bude působit 24 hodin, následně se může vše vyklízet a omýt. Závěrečná dezinfekce následuje po týdnu, poté musí hospodářství zůstat 30 dnů bez zvířat a teprve potom je možné začít chov obnovovat, což se předpokládá v květnu.

Kolem ohniska nákazy bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou platit mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže, provedou se soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčky je základním preventivním opatřením chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. Tam, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné minimalizovat riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek. Je nezbytné také zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci, dalším možným opatřením je zasíťování výběhů.

Společnost Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35procentní podíl. Týdně dodá chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů.

Zdroj nákazy ptačí chřipkou u Chocně se podle Semeráda zřejmě nenajde

Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád neočekává, že by se podařilo najít zdroj nákazy ptačí chřipkou, která se v úterý potvrdila v chovu firmy Mach Drůbež u Chocně. I přes přísná hygienická opatření se podle něj nákazy ptačí chřipkou v chovech objevují. Semerád to dnes řekl na výroční konferenci SVS. 

„My bychom rádi věděli, jak se to do té haly dostalo,“ uvedl Semerád. I v těch nejlepších chovech s vysokou úrovní hygieny se podle něj nedaří plně zabránit výskytu ptačí chřipky. „Já si myslím, že je to podnět pro výzkumné instituce, aby se tím zabývaly, protože my si samozřejmě sebereme veškeré podklady, budeme si je vyhodnocovat, ale nepředpokládám, že by se nám vyloženě podařilo najít ten jasný zdroj,“ doplnil Semerád.

Informaci o úhynu v jedné z hal firmy Mach Drůbež SVS podle Semeráda obdržela v úterních ranních hodinách, kolem 15:30 se potvrdil výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1. „Ten virus je velice agresivní, a proto i musí dojít k utracení, protože ta zvířata strádají,“ řekl Semerád. Dnes jsou podle něj na místě zástupci z brněnského pohotovostního střediska a domlouvají postup záchranářských prací. „Zítra dojde k zaplynování deseti hal a během tří dnů bychom to ohnisko zlikvidovali,“ uvedl. Následně se podle něj bude místo čistit a dezinfikovat. Doplnil, že veškerá drůbež a vejce budou převezeny do asanačního podniku v Žichlínku.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) bude stát firmě kompenzovat veškeré škody na zvířatech. „Protože je to rodičovský chov, budeme kompenzovat ze 100 procent, stejně tak všechny související náklady, například na ochranné pomůcky, cenu samotné likvidace i ušlý výnos, protože chov bude muset být na určitou dobu přerušen. Haly se budou muset dezinfikovat,“ uvedl v úterý Výborný. Ministerstvo zemědělství bude společnosti vyplácet zálohy, chov se neobnoví dříve než v květnu, neboť bude nutné sehnat značný počet kusů drůbeže.

Mach Drůbež utrpí likvidací chovu v Kosoříně škody v desítkách milionů korun

Škoda kvůli nákaze ptačí chřipky v Kosoříně bude v desítkách milionů korun. Na farmě společnosti Mach Drůbež Litomyšl se musí zlikvidovat 73.000 zvířat. Nákup každého kusu v chovu slepic a kohoutů firmu stál téměř 300 korun, řekl ČTK technický ředitel Miloslav Soušek. Další ztráty společnosti přinese likvidace vajec a přechodný výpadek zisku, než se chov obnoví. Veškeré škody bude stát firmě kompenzovat.

„Musí se také započítat náklady na krmivo, mzdy a další provozní věci, které byly s chovem spojené,“ uvedl Soušek.

Opatření spojená s nákazou ptačí chřipkou začala firma připravovat už v úterý. Přivážely se nakladače, zajišťovaly se speciální ochranné obleky, obuv a pomůcky pro zaměstnance. Vlastní likvidace chovu pomocí plynného oxidu uhličitého začne ve čtvrtek ráno, trvat by měla tři dny.

Obnovení standardní činnosti farmy v Kosoříně se plánuje na květen. V deseti halách vyšlechtěné slepice a kohouti produkují násadová vejce. Z nich se líhnou brojleři, kteří se potom vykrmují, a to i v jiných drůbežárnách. Rodičovský chov ale v Česku není, slepice a kohouty Mach Drůbež dováží z Německa. Získat dostatek zvířat není jednoduché. „Naskladňují se mladé slepice, takzvané kuřice, které se nejdříve musí vylíhnout a odchovat, což trvá několik měsíců, plánuje se to na mnoho měsíců dopředu,“ řekl ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích.

Likvidace chovu zahrnuje i vejce, kterých denně slepice snesou desítky tisíc, část je ve skladech. Spolu s usmrcenými zvířaty budou odvezena do asanačního podniku v Žichlínku. Výrazný dopad na firmu Mach Drůbež nákaza ptačí chřipkou na jedné farmě mít nebude. Zákazníci firmy ale částečně pocítí výpadek dodávek, i když se je společnost bude snažit nahradit.

Současná rodinná společnost vznikla v roce 2003. Předcházela jí firma Mach – líhně kuřat Litomyšl, kterou založil Jiří Mach, když v roce 1992 zakoupil ve velké privatizaci areál bývalého litomyšlského závodu Xaverov. Zakladatel zemřel v roce 2020, společnost vede jeho syn Richard.

Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35procentní podíl. Týdně dodá chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů, zaměstnává zhruba tři stovky lidí.

V roce 2022 společnost vytvořila zisk po zdanění 27 milionů korun při tržbách téměř 1,4 miliardy korun. Nejvíce příjmů firmě plynulo z prodeje násadových vajec a jednodenních kuřat. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila.

 

Podíl.