Komerční prezentace Aktual.: 8.07.2025 19:31

Praha – Dobrovolní hasiči dnes večer preventivně evakuují 41 dětí a deset dospělých z tábora u Lukavce, místní části Fulneka na Novojičínsku. Nebezpečí ale nehrozí. Náhradní ubytování pro evakuované je zřízeno v Lukavci. Hasiči v kraji už také odstraňovali spadlé stromy. Novinářům to sdělila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti se připravují i města, někde zasedaly povodňové komise.

Hasiči podle Langerové zkontrolovali zhruba 60 táborů, o preventivní evakuaci rozhodl jen jeden vedoucí. Předpokládá se, že účastníci budou z tábora pryč jeden den, případně podle situace déle. „Evakuace bude probíhat za pomoci jednotek sboru dobrovolných hasičů Fulnek Město, Fulnek Lukavec a Fulnek Děrné. V tuto chvíli nehrozí nebezpečí, jedná se pouze o preventivní opatření,“ zdůraznila Langerová.

Uvedla, že k 18:00 evidují hasiči 30 události. „Jednalo se především o přípravu pytlů s pískem a odstraňování spadlých stromů,“ uvedla mluvčí.

V Beskydech může za dnešek a středu napršet podle aktualizované výstrahy meteorologů až 180 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být až 130 litrů. Některé toky mohou v regionu překonat i třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Záležet bude na délce a intenzitě deště. Výstraha meteorologů před extrémními srážkami aktuálně platí v regionu pro Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec.

 Beskydy a Jeseníky čekají silné deště, komise sleduje situaci

V Beskydech může od dnešního večera do středečního dopoledne napršet až 150 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být podle některých modelů až 120 litrů. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupit na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Povodňovou komisi Hladík svolal z preventivních důvodů, aby vyhodnotila meteorologickou situaci a případně přijala preventivní nebo doporučující opatření. Podle pondělní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohou úhrny v části Zlínského a Moravskoslezského kraje dosáhnout 100 až 200 litrů vody na metr čtvereční.

Hladík uvedl, že aktuální situace není srovnatelná se situací při loňských podzimních povodních, kdy postihly Moravskoslezský a Olomoucký kraj ničivé povodně. V Jeseníkách tehdy celkový úhrn srážek dosáhl 500 litrů vody na metr čtvereční.

Na Jesenicku by se nyní toky neměly vylít z koryt, uvedl ministr. V Moravskoslezském kraji může být podle něj situace složitá na řece Olši a Rožnovské Bečvě. Příznivé je, že půda v současnosti není nasycená vodou a může značnou část srážek zachytit, dodal. Hladík vyzval provozovatele kempů, tábořišť a akcí v blízkosti řek a potoků, aby v ohrožených oblastech sledovali situaci a byli v kontaktu s povodňovými orgány.

V rizikových oblastech je v současnosti nahlášeno 19 dětských táborů, uvedla dnes Hygienická služba ČR, která tyto akce eviduje. Hasiči podle hygieniků všechny tábory navštíví a organizátory upozorní na nebezpečí.

Na silné deště se připravují i vodohospodáři. Společnost Povodní Odry má v současnosti k dispozici 103 milionů metrů krychlových volných prostorů v přehradách, uvedl dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X. Kvůli srážkám v Beskydech podle něj vodohospodáři maximálně uvolnili zásobní prostor v nádržích Karolinka, Bystřička a Horní Bečva.

„Státní podniky Povodí Odry a Povodí Moravy se na možnou situaci začaly připravovat již včera. Vzhledem k předchozímu suchému období máme na všech vodních dílech vytvořené retenční prostory. Přesto jsme začali tyto kapacity dále posilovat,“ řekl Výborný. Na všech vodních dílech je od pondělí nepřetržitá pohotovost, aby bylo možné včas reagovat na aktualizované modely ČHMÚ.

V povodí Bečvy podle Výborného vodohospodáři vytvořili maximální možné retenční prostory, aby zabránili případnému zhoršení situace v lokalitě, kde se v únoru stala havárie s toxickým benzenem. Všechny modely naznačují, že situace by měla být zvládnutelná a místo havárie by nemělo být zasaženo. „Přesto mu věnujeme zvýšenou pozornost,“ dodal.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doporučil mít v ohrožených oblastech dostatečně nabitý telefon a k dispozici i powerbanku, což je standardní doporučení pro všechny krizové situace. „Přistupujeme k situaci s preventivní obezřetností, která je v takových případech nezbytná. Stejně tak k tomu přistupují i složky IZS, které jsou připraveny zasílat varovné SMS do oblastí, kde by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace,“ řekl. Také vyzval lidi, aby nevstupovali do rozvodněných řek, a neriskovali tím životy záchranářů a dalších složek.

Extrémní srážky mohou dnes a ve středu zasáhnout ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetínsko, v Moravskoslezském kraji regiony kolem Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Jablunkova, Karviné a Třince. V dalších oblastech Moravy a Slezska bude déšť vydatný nebo velmi vydatný.

Moravskoslezská města se připravují na možné problémy kvůli dešti

Některá města v Moravskoslezském kraji se začala připravovat na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti a svolávají povodňové komise. Města a hasiči na svých webových stránkách či sociálních sítích upozorňují na hrozící rizika spojená s předpovědí meteorologů. Zároveň připomínají, jak by se lidé měli chovat nebo se na příchod extrémních srážek připravit. Například Třinec na Frýdecko-Místecku rozdává pytle s pískem, zjistila ČTK. Hejtman Josef Bělica (ANO) po dopoledním zasedání povodňové komise Moravskoslezského kraje uvedl, že situace v regionu není dramatická.

„Nicméně srážkové úhrny, které mají spadnout na území Beskyd a Jeseníků, také nejsou úplně triviální. Povodňová komise doporučila obcím v ohrožených oblastech průběžně kontaktovat provozovatele kempů, tábořišť a ubytovacích zařízení v blízkosti zejména drobných vodních toků, předávat jim informace o možném nebezpečí a v případě nutnosti přijmout nezbytná opatření,“ uvedl hejtman. Dodal, že prognózy meteorologů má kraj k dispozici od pondělí, obvolal proto primátory a starosty obcí, které by podle předpovědí mohly být vydatným deštěm nejhůře postiženy.

Například v Třinci se povodňová komise sešla už ráno. Mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar řekl, že město připravilo i konkrétní pomoc pro obyvatele. Ve spolupráci s Třineckými železárnami se mu totiž podařilo zajistit písek, který se od 11:00 vydává na parkovišti u sportovní haly STaRS.

„Na místě budou pro občany Třince připraveny jednovrstvé látkové vaky do maximálního počtu deseti kusů, a to po předložení občanského průkazu,“ uvedl Cieslar. Materiál se bude vydávat přibližně do 17:00. Na místě budou pomocníci, kteří budou plnění koordinovat. K dispozici bude i nářadí. „Snažíme se přes naše komunikační zdroje dopředu informovat, aby se mohli občané v rámci svých možností co nejlépe postarat o své bezpečí a majetek,“ uvedla primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec).

Na možná rizika se připravuje například i Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Město začalo s intenzivní přípravou potřebných preventivních opatření, jejichž cílem je co nejvíce zmírnit případné škody. Připravují se všechny složky města, byly vyčištěny kanalizační vpusti a příkopy, připravují se pytle s pískem a probíhá kontrola a příprava dostupné techniky a tak dále,“ uvedl na webových stránkách města starosta Jan Rejman (Změna pro Frenštát). Zároveň vyzval obyvatele, aby se na případné povodně rovněž připravili s předstihem. Lidé by měli zkontrolovat okapy, svody, kanály a odtoky a zabezpečit si sklepy a garáže, okna a dveře. „Zabezpečte volně stojící předměty na zahradě, přemístěte vozidla na bezpečné vyvýšené místo a tak dále. Použijte i pytle s pískem, které jste získali od města při povodni v loňském roce,“ doplnil starosta.

Například mluvčí Karviné Monika Danková ČTK řekla, že tamní dobrovolní hasiči už v pondělí kontrolovali techniku a její funkčnost. Aktuálně například zasedá povodňová komise ve Frýdku-Místku.

V Beskydech může za dnešek a středu napršet podle aktualizované výstrahy meteorologů až 180 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být až 130 litrů. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v povodí Olše překonat i třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, v Jeseníkách druhý, tedy pohotovost. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Výstraha meteorologů před extrémními srážkami aktuálně platí v regionu pro Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec.

Podíl.
Exit mobile version