Aktualizace: 30.06.2024 22:47

Praha – Hasiči ve východní polovině Česka měli večer po bouřce stovky výjezdů. V Jihomoravském kraji zasahovali u spadlých stromů, na několika místech čerpali vodu. Evidovali 110 událostí, především na Brněnsku a Blanensku, také na Vyškovsku, kde hlavně čerpali vodu. Události jsou bez zranění, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Desítky výjezdů k následkům bouřek hasiči měli také v Pardubickém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji, víc než stovku na Vysočině a dvě stovky v Olomouckém kraji. Ve Zlínském kraji po bouřkách stouply hladiny toků, na Dřevnici na druhý povodňový stupeň. Na Bruntálsku dopoledne spadl strom na auto, tři lidé utrpěli zranění. Strom zřejmě zlomil silný vítr, uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Výjezdy spojené s bouřkou jihomoravští hasiči evidují od 15:00. „V drtivé většině jde o popadané stromy či větve, a to na Brněnsku, především u Tišnova, a také na Blanensku,“ uvedl Mikoška. Práci mají i na Vyškovsku. „Na Vyškovsku jde především o čerpání vody,o hned několikrát v Ivanovicích na Hané. Události jsou momentálně bez zranění,“ uvedl mluvčí na sociální síti X.

Mimo odstraňování spadlých stromů a čerpání vody hasiči vyjíždějí i k odstraňování nebezpečných stavů. Například v Dolních Loučkách na Brněnsku zasahují u poškozené střechy tělocvičny, kde se odtrhla část plechu.

Problémy jsou i na kolejích, podle webu Českých drah se zastavil provoz na trati 250 v úseku Tišnov – Řikonín kvůli poruše zabezpečovacího zařízení po bouřce. V úseku jezdily náhradní autobusy.

Hasiči v Pardubickém kraji odpoledne zasahovali v souvislosti s bouřkami, které provázel přívalový déšť a silný vítr, u desítek případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, které komplikovaly silniční provoz, vyplynulo z informací na webu krajských hasičů. Nejvíce výjezdů kvůli počasí měli na Orlickoústecku a Svitavsku. Například v Tisové na Orlickoústecku nebo v Horní Sloupnici na Svitavsku čerpali vodu, vyplývá z informací hasičů.

Odpolední bouřky po tropickém víkendu v Královéhradeckém kraji lámaly stromy a větve, které místy komplikovaly silniční provoz. Za odpoledne do 18:00 hasiči v kraji měli přes 30 výjezdů souvisejících s počasím, vyplývá z jejich informací. Nejsložitější situace v Královéhradeckém kraji byla kvůli bouřkám na Rychnovsku. Například odpoledne pád stromu na silnici v Dobrušce, v městské části Pulice, poničil elektrické vedení. Silnice byla neprůjezdná. Hasiči odstraňovali popadané stromy a větve také ze silnice v obci Sněžné, Rokytnici v Orlických horách nebo ve Skuhrově nad Bělou, v části Svinná.

Na Vysočině měli hasiči odpoledne kvůli bouřkám víc než stovku výjezdů, nejčastěji odklízeli spadlé stromy ze silnic na Třebíčsku. Kvůli stromu vyvrácenému na trať se zastavily vlaky mezi stanicemi Náměšť nad Oslavou a Studenec. České dráhy tam nasadily autobusy, informovaly na svém webu. Na Žďársku hasiči odklízeli stromy například v Budišově, Tasově, Dolní Rožínce, Smrku, Cidlině a Dolních Vilémovicích. V Okarci spadl strom na stan, jeden člověk byl zraněný. Záchranáři ho převezli do nemocnice.

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u více než 200 událostí. Šlo hlavně o popadané stromy, vytahovali také auto z laguny, která vznikla, někde jsou poškozené střechy. ČTK to řekl mluvčí hasičů Radek Buryánek. „Začalo to zhruba před hodinou a půl. Bouřky přechází přes celý kraj, aktuálně přes Přerovsko a Prostějovsko,“ uvedl mluvčí v 19:00. „V Tovačově řešíme uvolněnou střechu, to samé v Prostějově,“ uvedl mluvčí. Silné bouřky komplikují situaci v obcích na Přerovsku, které ve čtvrtek postihly bleskové povodně. Hasiči tam dělají protipovodňová opatření. Situace je komplikovaná, uvedl na sociálních sítích Buryánek.

Vítr v Moravskoslezském kraji lámal stromy, poškodil několik střech. Celkem hasiči v souvislosti s bouřkou evidují téměř 80 výjezdů, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. „Od 18:00 do 21:20 jsme řešili, nebo ještě řešíme, 79 událostí. Nejvíce jich bylo v okrese Opava (34) a následoval Bruntál (29),“ uvedl mluvčí.

Hladina Dřevnice v Kašavě na Zlínsku vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Druhý stupeň byl i na Rusavě v Chomýži na Kroměřížsku a v Juhyni v Rajnochovicích na Kroměřížsku, hladiny ale brzy klesly na první stupeň, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu. Na první stupeň povodňové aktivity značící bdělost vystoupala i hladina Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku a několika dalších místech.

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem měly večer podle meteorologů zasáhnout hlavně východní polovinu země. Na východě Moravy a Slezska hrozí do noci. Výstraha meteorologů na velmi silné bouřky tam končí až hodinu po půlnoci.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.