
Aktual.: 1.05.2025 09:10
Praha – Hasiči v celém Česku během středečního večera a v noci na dnešek vyjížděli k 31 událostem, které souvisely s tradičním pálením čarodějnic. Větší škody nevznikly. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Lucie Pipiš. Loni hasiči o filipojakubské noci vyjížděli k necelé dvacítce požárů. Lidé na poslední dubnový den nahlásili 12.780 plánovaných ohňů, nejvíce za poslední tři roky. Loni jich bylo 8419.
Tradiční pálení čarodějnic se podle mluvčí letos stejně jako loni obešlo bez vážnějších následků. „Hasiči zasahovali v průběhu noci z 30. dubna na 1. května u 31 událostí, které měly přímou souvislost s tímto každoročním zvykem. Nejčastěji šlo o požáry v přírodním prostředí – například v travních porostech nebo lesích – které vznikly kvůli nedostatečně uhašeným ohništím nebo požáry odpadů,“ podotkla. Žádná z událostí však nezpůsobila větší materiální škody.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil snímek České republiky z polární družice METOP3, který byl pořízen ve středu okolo 21:30. Na něm jsou zapálené čarodějnické ohně viditelné v oblastech, kde večer panovala jasná obloha.
Hasiči v souvislosti s čarodějnicemi každoročně vyzývají k opatrnosti a žádají, aby jim lidé chystané pálení předem oznámili. Letos bylo podle mluvčí na poslední dubnový den nahlášeno 12.780 plánovaných ohňů. „Jde tak o nejvíce ohlášených ohňů za poslední tři roky. V předešlých letech bylo prostřednictvím portálu nahlášeno přibližně 8000 plánovaných ohňů,“ dodala.
V několika desítkách případů vyjeli večer a v noci podle mluvčí hasiči k ohlášenému požáru, který se však nakonec ukázal být legálně rozdělaným ohněm bez předchozího oznámení na portále.
Podle dávné tradice se noci z 30. dubna na 1. května připisuje magická moc. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně, tato tradice vydržela do současnosti. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltine, v severní Evropě se poslední dubnová noc nazývá Valpuržina.