Komerční prezentace Aktual.: 14.11.2024 18:09

Praha – Hasičům a policistům se od příštího roku zvednou platy o 2500 korun měsíčně. Ti, kteří pracují ve směnném provozu, dostanou přidáno ještě o 150 korun více. Po dnešním jednání s odbory bezpečnostních sborů to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun navíc v tarifní složce získají policisté a hasiči tisícikorunový stabilizační příspěvek. Odboráři uvedli, že zvýšení se má týkat i ostatních bezpečnostních sborů. Výsledek dnešního jednání vítají, spokojeni jsou ale jen částečně, žádali víc. O případném protestu rozhodnou v nejbližších dnech.

Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. „U většiny policistů bude (zvýšení) ještě o něco málo vyšší, a to 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ doplnil ministr. Plánovaný nárůst považuje v současné době za maximum možného.

Zástupci odborů bezpečnostních sborů označili zvýšení platů o 2500 korun za posun, spokojeni jsou ale jen částečně. Zda uskuteční protest naplánovaný na 21. listopadu před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné, musí ještě projednat s dalšími členy odborů. Jasno by mohli mít do tří dnů.

Zvýšení platů by se podle odborářů mělo týkat i příslušníků dalších bezpečnostních sborů, tedy vězeňské služby, celní správy nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka ČTK řekl, že vězeňská služba finance na navýšení prostředků na platy má. Celní správa spadá pod ministerstvo financí, inspekce má v rozpočtu samostatnou kapitolu. Mluvčí ministerstva a inspekce dříve řekli, že zvýšení o 1500 korun se daných příslušníků týká, aktuální vyjádření ČTK shání.

Podle předsedy Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleše Lehkého je částka pro příslušníky výrazný posun. Rozdělení na tarifní složku a stabilizační příspěvek však odborář označil za balancování na hraně. „Samozřejmě představujeme si tu částku mnohem vyšší, protože ministr sliboval deset procent. Deset procent to není, protože by to odpovídalo částce okolo 4000 korun do tarifních tříd,“ řekl Lehký. Výsledek jednání odboráři projednají ve vedení svých organizací.

Prostředky na navýšení získá podle Rakušana ministerstvo přesunem z položky výdajů na sociální dávky. Nepřekročí tedy již schválený návrh rozpočtu. K přesunu má souhlas ministerstva financí. Příslušníci by však podle odborářů uvítali, kdyby částka nebyla rozdělená a veškeré navýšení se projevilo v tarifní složce. Někteří také požadovali dříve slíbené desetiprocentní navýšení platů.

Další setkání s odborovými organizacemi se uskuteční v lednu. Řešit by s nimi Rakušan chtěl například nástupní platy policistů nebo cílové stavy počtu policistů. V Česku sloužilo k začátku října podle údajů policejního prezidia 40.418 policistů, služebních míst bylo 46.162. Vznikne také pracovní skupina, která se bude zabývat agendami, které policii nadměrně zatěžují. Rakušan zmínil nadbytečnou byrokracií nebo upuštění od některých činností, které však bude zřejmě vyžadovat legislativní změny.

Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty. Dnes kvůli nízkým platům protestovalo před ministerstvem spravedlnosti také několik desítek zaměstnanců úřadu. Chtěli tak upozornit na to, že ministerstvo je oproti jiným úřadům podfinancované a že z něj kvůli tomu odchází řada pracovníků.

Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a organizátor protestů z minulého týdne Martin Červenka dříve uvedl, že protestující žádají zvýšení platů o 4000 korun. V pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem upozornil na to, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci, uvedl.

Podle informací na náborové stránce policie pobírá průměrně policista bez praxe v prvním roce školy hrubý příjem od 30.070 korun.

Podíl.
Exit mobile version