Komerční prezentace Aktual.: 5.11.2024 05:04

Washington – Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snaží oslovit voliče v klíčových státech USA. Oba si předpověděli vítězství, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Donald Trump podle ní pohrozil zavedením dovozních cel Mexiku a Číně, pokud nezakročí proti přílivu drog do Spojených států. Kamala Harrisová slíbila, že bude prezidentkou všech Američanů.

„Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu ve státě Pensylvánie, která patří mezi sedm takzvaných swing states, tedy států, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů. Právě na ně se zaměřila předvolební pozornost demokratické viceprezidentky Harrisové i jejího republikánského soupeře a exprezidenta Trumpa. Pensylvánie je přitom ze sedmi klíčových států nejlidnatější a má tak největší váhu ve sboru volitelů.

„Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii, skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila podle listu The Washington Post v Pensylvánii Harrisová, která se rozhodla poslední den před finále voleb strávit právě v tomto státě. Trump kromě tamního vystoupení zamířil také mezi voliče v Severní Karolíně a v Michiganu.

Na závěr předvolební kampaně se oba politici snažili oslovit nerozhodnuté voliče a ty Američany, kteří ještě svůj hlas ve volbách neodevzdali. Přes 80 milionů lidí, zhruba třetina oprávněných voličů, už totiž hlasy odevzdalo, ať už korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech. Posledním dnem hlasování je dnešek, ovšem vítěz souboje o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý.

USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Joea Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a 60letou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.

Exprezident Trump, který nikdy neuznal svou porážku v posledních volbách, letos opět podkopává důvěru stoupenců ve volební proces a bez důkazů obviňuje demokraty, že ve volbách podvádějí. I na závěr kampaně si preventivně stěžoval na výsledky voleb a zopakoval svou dřívější poznámku o době, kterou může trvat sčítání hlasů, upozornil The Washington Post. „Slýchám… že sčítání hlasů může trvat dalších 12 dní. A pokud to uděláte, stanou se špatné věci,“ prohlásil Trump.

Podle Reuters exprezident také pohrozil, že v případě zvolení by zavedl dovozní cla ve výši 25 procent Mexiku, pokud nezakročí proti přílivu drog do USA. Tímtéž pohrozil i Číně, odkud se dostává mnoho chemikálií používaných k výrobě opiátu fentanylu ke kartelům, které dodávají silné narkotikum do USA. Podle The Washington Post hrozil Trump Mexiku cly na dovážené zboží, pokud nezakročí proti ilegální migraci.

Program Harrisové, která by byla první prezidentkou v historii země a zároveň první hlavou státu s kořeny na jihu Asie, zahrnuje na závěr kampaně vystoupení ve Filadelfii, kde se ji chystala podpořit mimo jiné moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvačka Lady Gaga.

Podíl.
Exit mobile version