Aktualizace: 6.08.2024 17:10

Ramalláh – Zabití politického šéfa palestinského teroristického hnutí Hamás má prodloužit válku v Pásmu Gazy a dále ji rozšířit, řekl ruské agentuře RIA Novosti šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Uvedl také, že v Gaze musí vládnou legitimní palestinské úřady, a izraelské plány na dočasnou kontrolu území označil za nepřijatelné. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s tím, že Abbás pojede příští týden do Moskvy, kde bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Rusku má Abbás být od 12. do 14. srpna, kdy odletí na dvoudenní návštěvu Turecka.

„Není pochyb o tom, že účelem vraždy pana Haníji bylo prodloužit válku a dále ji rozšířit,“ citovala RIA Novosti Abbáse, který vede palestinskou vládu sídlící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, zatímco konkurenční Hamás od roku 2007 ovládá Pásmo Gazy, které ovládl násilím. Abbás také řekl, že Haníjovo zabití negativně ovlivní rozhovory o příměří a stažení izraelských vojsk z Gazy. Ty zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy.

Abbás označil Haníjovo zabití za „zbabělý čin a nebezpečný vývoj v izraelské politice“. Haníja zemřel po útoku v Teheránu minulou středu, když tam byl na inauguraci nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Hamás akci přičetl Izraeli.

Rusko je blízkým spojencem Teheránu a také minulý týden odsoudilo Haníjovo zabití. V pondělí Írán navštívil tajemník ruské bezpečnostní rady Sergej Šojgu, který byl do května ministrem obrany. Šojgu jednal v Íránu s tamním prezidentem Pezeškjánem, který řekl, že se bude snažit prohloubit vztahy se „strategickým partnerem“ Ruskem.

Moskva také opakovaně kritizuje Západ, že se nesnaží prosadit vytvoření palestinského státu v hranicích před válkou z roku 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy a Západní břeh včetně východního Jeruzaléma.

Abbás řekl RIA Novosti, že chce v Moskvě s Putinem jednat o míru na Blízkém východě. „Hlavním cílem naší cesty budou konzultace a výměna názorů na nejnovější vývoj na palestinské a mezinárodní scéně a posílení bilaterálních vztahů ve všech sférách,“ uvedl Abbás.

Situace na Blízkém východě se vyhrotila minulý týden poté, co Izrael v úterý zabil na předměstí Bejrútu vysokého vojenského činitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra a ve středu, zřejmě také Izrael, zabil v Teheránu Haníju. Pomstu Izraeli slíbil Teherán, Hizballáh, Hamás i jemenští povstalci.

Při izraelských úderech na Západním břehu zahynulo nejméně 12 Palestinců

Při izraelských úderech na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes přišlo o život nejméně 12 Palestinců, uvedla agentura Reuters s odkazem na zdravotníky. Izrael tvrdí, že zasáhl teroristy.

Čtyři lidé byli zabiti ve městě Túbás a pět v Džanínu při dvou izraelských úderech, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda mezitím uvedla, že zasáhla „ozbrojené teroristické buňky“ v oblasti Džanínu. Dalších osm lidí utrpělo vážná zranění.

V návaznosti na tento nálet obklíčily izraelské síly dům ve vesnici nedaleko Džanínu. Podle místních palestinských zdravotníků byli při následné přestřelce zabiti tři lidé a další dva byli zraněni. Nebyly uvedeny žádné podrobnosti o totožnosti mrtvých a nebylo bezprostředně jasné, zda se jednalo o členy některé z ozbrojených militantních frakcí.

Na Západním břehu Jordánu žije na 2,7 milionu Palestinců a zhruba půl milionu Židů. Izraelská armáda provádí na okupovaných územích pravidelné razie proti palestinským radikálům. Po loňském přeshraničním útoku islamistického teroristického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, armáda tyto operace ještě zintenzivnila. Izrael obsadil Západní břeh Jordánu při válce v roce 1967. Jedná se o území, které Palestinci chtějí pro svůj nezávislý stát.

V době, kdy se Izrael připravuje na očekávanou íránskou reakci na atentát na vůdce Hamásu Ismáíla Haníju, který byl spáchán 31. července v Teheránu, zdůraznily násilnosti na okupovaném Západním břehu Jordánu bezpečnostní problém, kterému čelí izraelské síly na více frontách, poznamenal Reuters.

Podíl.