Nová zpráva zveřejněná v Izraeli podrobně dokumentuje sexuální násilí na Izraelcích – ženách, mužích i dětech – během útoku teroristického hnutí Hamás ze 7. října 2023 a po něm. Mezinárodnímu společenství zároveň adresovala výzvu, aby znásilnění užívané jako válečnou zbraň důsledně postihovalo. A dokument k tomu nabídl i metodologii.

Kolektiv autorek ve zprávě „Hledání spravedlnosti – 7. říjen a dál“ shromáždil výpovědi přeživších, očitých svědků i obětí útoku gazánských teroristů. Čerpaly například ze vzkazů, které před zavražděním stihly poslat oběti, a důkazy sbíraly i na místech zločinů Hamásu – na hudebním festivalu a v ulicích měst a kibuců, odkud útočníci odvlékali rukojmí do Pásma Gazy.

Pamatuji si, jak křičím, a pak tmu. Když jsem se probrala, byla jsem polonahá, obklopená teroristy. Bili mě, osahávali. Nevěděla jsem, co se dělo s mým tělem během těch ztracených minut. Ale moje duše věděla, že nic už nebude stejné,“ popsala Ilana Gritzewsky při prezentaci zprávy v sídle prezidenta svůj únos. Hamás ji propustil po 55 dnech. Jejího partnera dál vězní.

Systematické sexuální násilí

Autorky analýzy, mezi kterými jsou akademička, bývalá soudkyně i vojenská prokurátorka, dokumentují, jak Hamás systematicky používal sexuální násilí jako válečnou zbraň. Mělo být součástí širší kampaně teroru a sloužit ke kolektivnímu ponížení a odlidštění izraelských obětí.

„Šlo o případy hromadného znásilňování, případy mrzačení pohlavních orgánů, byla nalezena mrtvá těla, která byla částečně nebo úplně nahá, některá připoutaná ke kůlům nebo stromům. Poměrně dost jich vykazovalo výstřely do genitálií,“ popisuje závěry jedna z autorek, profesorka Ruth Halperin-Kaddariová z Bar-Ilanovy univerzity.

Hamás popsaná obvinění odmítá a zprávu nechce komentovat.

Manželka prezidenta židovského státu Michaela Herzogová při prezentaci zprávy varovala, že takové jednání nesmí procházet a nelze dělat, jako že se nic nestalo. „Použití sexuálního násilí jako válečného nástroje není přijatelné v žádném konfliktu na světě,“ zdůraznila.

Přesto k tomuto násilí dochází ve většině světových konfliktů a válek, jak upozorňuje například zpráva Nadace Heinrich-Böll-Stiftung. Násilí s cílem ponížit, vyhnat či ovládnout obyvatelstvo je známé z několika válek a genocid posledních třiceti let, namátkou například z bývalé Jugoslávie nebo Afriky. Sexuálního násilí se na napadené Ukrajině opakovaně dopouští také Rusko, kruté zacházení vykazuje známky systematičnosti. Objevily se nicméně také případy, kdy podle dostupných informací izraelští vojáci páchali násilí na vězněných Palestincích.

Autorky izraelské zprávy vyzývají OSN, aby přidalo Hamás na černou listinu skupin používajících znásilnění jako zbraň a aby v takových případech důsledně vymáhalo spravedlnost. Nabízejí k tomu právně podloženou metodologii, podle které lze pachatele postihovat – a to i přesto, že většina jejich obětí a současně přímých svědků zločinů je již po smrti.

Podíl.