Izrael a Hamás se dohodly na pokračování příměří, píše izraelský deník Ha’arec s odkazem na palestinské zdroje a egyptská média. Palestinská teroristická skupina podle nich propustí v sobotu tři rukojmí, židovský stát slíbil zvýšit humanitární dodávky, a to hlavně některého zboží, které považoval za problematické. Podle zdrojů agentury AFP Hamás rukojmí propustí, pokud Izrael dodrží svůj slib.
Hamás v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších rukojmí. Krok zdůvodnil porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Jeruzaléma, včetně zdržování toku humanitární pomoci a smrtících útoků na Palestince.
Izrael na oplátku ve středu pohrozil obnovením bojů. „Pokud Hamás do soboty nepropustí izraelská rukojmí, otevřou se brány pekla, přesně jak to slíbil prezident Spojených států (Donald Trump). Nová válka v Gaze bude mít úplně jinou intenzitu než ta před příměřím. A neskončí, dokud neporazíme Hamás a nevrátí se všechna rukojmí,“ zdůraznil izraelský ministr obrany Jisra’el Kac.
Při jednáních se však podle listu Ha’arec podařilo nalézt shodu na pokračování již dojednaného klidu zbraní. Židovský stát umožní větší dodávky stanů či zdravotnického vybavení do Pásma Gazy. Hamás propustí tři rukojmí, jak bylo v plánu, zmiňují i egyptská média.
Podle palestinského zdroje agentury AFP Izrael zprostředkovatelům slíbil, že bude plnit humanitární závazky obsažené v dohodě, a to od dnešního rána. Hamás se podle zdroje zavázal „uskutečnit včas, tudíž v sobotu, šestou výměnu vězňů, pokud Izrael naplní svůj závazek“. V rámci výměny by se měli dostat na svobodu tři rukojmí.
Druhá fáze příměří v mlze
Dohoda o příměří, která začala platit v neděli 19. ledna, počítá se zastavením bojů na 42 dnů, propuštěním 33 rukojmí držených v Pásmu Gazy a stovek palestinských vězňů. Text ujednání podle tisku obsahuje i závazek posílit dodávky do palestinské enklávy, kde se humanitární situace kvůli konfliktu výrazně zhoršila. V některých oblastech podle agentur OSN dokonce hrozil hladomor.
Hamás ale zatím propustil jen šestnáct lidí. Další unesení se mají vrátit domů v druhé fázi příměří, která ještě není vyjednaná. A není vůbec jasné, jestli na ni v příštích týdnech dojde. Izraelská armáda předpokládá, že nejméně 35 z celkem 73 rukojmí, která jsou v Gaze od předloňského podzimu, už nežije.
Sílící tlak na Jeruzalém
Část Izraelců se obává, že případným návratem k bojům v Gaze by mohl židovský stát o rukojmí definitivně přijít a stupňují proto tlak na vládu v Jeruzalémě. „Chci po všem tom pekle, co jsem zažila, znovu začít žít svůj život. Ale nejde to, dokud nebudou doma všechna rukojmí. Chci dostát tomu, co jsem jim slíbila – že se vrátí živí domů,“ konstatovala propuštěná Hana Gricewskyová.
Příměří přerušilo boje, které trvaly od předloňského října. Konflikt vyvolal brutální útok Hamásu a jeho spojenců na izraelské území, při kterém podle místních úřadů zemřelo na 1200 lidí. Zhruba 49 tisíc lidí pak zahynulo v Pásmu Gazy kvůli izraelským úderům, tvrdí tamní úřady ovládané Hamásem. Čísla však nelze vzhledem k válečným podmínkám bezprostředně nezávisle ověřit a gazánské úřady navíc nerozlišují mezi civilisty a bojovníky Hamásu.