Teroristické hnutí Hamás rámcově přijalo americký návrh na příměří v Pásmu Gazy, s nímž už dříve souhlasil Izrael. Nyní se řeší konečná podoba dohody. Hnutí chce záruky, aby Jeruzalém nemohl po šedesáti dnech klidu zbraní obnovit boje. Izraelská vláda přitom trvalé příměří odmítala, pokud Hamás zůstane politickou a vojenskou silou. Islamisté taky požadují úplné zásobování enklávy prostřednictvím OSN a snížení role kontroverzní Humanitární nadace pro Gazu.
Záběry z Pásma Gazy ukazují chaotickou tlačenici před vstupem do jednoho z distribučních center Humanitární nadace pro Gazu. Na místě je přítomna privátní americká ochranka, která do davu vypaluje granáty se slzným plynem. Vně areálu je pak rozmístěna izraelská armáda.
„Máme tu tank izraelské armády v severozápadním rohu. Přivedl jsem je sem, promluvil s nimi, aby provedli demonstraci síly,“ vysvětluje jeden z pracovníků americké privátní bezpečnostní služby v areálu Humanitární nadace pro Gazu. Na dalších záběrech je slyšet, že od pozic ochranky zní i ostrá střelba. „Řekl jsem jim, aby trochu brzdili. Nechceme, aby to bylo příliš agresivní,“ dodává pracovník.
Vedení nadace připouští incidenty vně svých areálů. Stejně tak i izraelská armáda, která prý vše vyšetřuje. V červnu ale opoziční list Ha’arec publikoval svědectví izraelských vojáků, podle kterých mělo opakovaně, a dokonce vědomě, docházet ke střelbě do davu.
Izrael OSN nevěří
„Takzvaná Humanitární nadace pro Gazu není nic jiného než smrtící past, navržená pro zabíjení či vysidlování vyhladovělé, bombardované a vysílené populace, která má být eliminována,“ zdůrazňuje zvláštní zpravodajka OSN pro palestinská území Francesca Albanesová. Izrael má ale vůči OSN hlubokou nedůvěru. Vyčítá jí, že roky tolerovala militantní palestinskou ideologii v Gaze.
V rámci dokumentu UNRWA Uprising z roku 2019 existují například záběry ukazující slavnost v Gaze ve škole financované OSN. „Sláva mučedníkům! Sláva bojovníkům!“ volají během slavnosti děti. Jiné snímky zase ukazují sociálního pracovníka OSN, kterak předloni 7. října unáší tělo zavražděného Izraelce.
Na dalších obrázcích je pak vidět bunkr Hamásu, který se nachází přímo pod centrálou agentury OSN pro palestinské uprchlíky v Gaze. „Z tohoto podzemního místa jedna ze zpravodajských jednotek Hamásu řídila většinu svých akcí,“ řekl 10. února 2024 podplukovník izraelské armády Ido.
OSN upřednostňuje původní model pomoci, podle Izraele by nahrával Hamásu
OSN preferuje původní model humanitární pomoci skrz své agentury a nevládní organizace. Židovský stát ale varuje, že tento systém nahrává teroristickému hnutí. „Obří část si Hamás nechal pro sebe a zbytek prodal za přemrštěné ceny palestinskému obyvatelstvu a potom používá nakradené peníze na nábor nových teroristů,“ prohlásil 22. května izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Otázka zásobování Gazy má politický i vojenský podtext. Izrael v březnu zastavil dovoz potravin do Gazy a od května spustil nový systém jejich distribuce s přiznaným cílem Hamás vyšachovat. Teroristické hnutí si je toho vědomé a Palestincům zakázalo s novou nadací spolupracovat. A i nyní v jednání o příměří chce obnovit roli OSN v doručování zboží do Gazy na úkor izraelsko-americké nadace.