Palestinské teroristické hnutí Hamás přistoupilo na návrh dohody o příměří s Izraelem, informují agentury s odvoláním na prohlášení vůdce politického křídla hnutí Ismáíla Haníji. Podle katarské televize al-Džazíra a dalších médií jde o návrh dohody předložený Egyptem a Katarem. Izraelští vyjednavači nyní podle tamních médií návrh zkoumají a posléze vydají oficiální prohlášení. Nejmenovaní izraelští činitelé však mluví o nepřijatelných podmínkách návrhu.

Hamás sdělil agentuře Reuters, že návrh zahrnuje příměří ve „třech fázích“, z toho každá by měla trvat 42 dní, jeho součástí je také obnova Pásma Gazy, návrat vysídlených Palestinců nebo výměna vězňů. Delegace hnutí podle něj brzy odcestuje do Káhiry k dalším jednáním. Současné boje v Pásmu Gazy, které začaly loni 7. října, dosud přerušilo jen jedno týden trvající příměří na konci listopadu.

Agentura Reuters v pondělí večer uvedla, že vůdce politického křídla Hamásu Haníja informoval katarského premiéra a šéfa egyptské rozvědky o přijetí jejich návrhu.

„Pokud se to potvrdí, tak to může být potenciálně velice významná zpráva,“ informoval z Tel Avivu zpravodaj ČT David Borek. Podotknul však, že není jisté, na jaké podmínky Haníja ve svém vyjádření odkazuje.

„Ale pokud by to platilo, tak se můžeme domnívat, že v tuto chvíli Izrael ještě neuzavřel cestu k obnovenému jednání o příměří,“ pokračoval Borek. Zesilující úvahy o invazi do Rafáhu v posledních dnech mohly podle něj být Izraelem pojímány jako taktický vzkaz pohrozit Hamásu, aby „byl vstřícnější“.

Jde o lest?

Dohodu o příměří, jejíž přijetí oznámil Hamás, navrhl Egypt a obsahuje podmínky, s nimiž Izrael nesouhlasil, uvedl s odvoláním na nejmenované izraelské představitele server The Times of Israel.

„Zdá se, že jde o lest. Cílem je, aby Izrael vypadal jako ta strana, která odmítá dohodu,“ cituje Reuters nejmenovaného představitele Izraele.

Zprávy o možném pokroku v jednáních o klidu zbraní, které už měsíce váznou, přišly jen hodiny poté, co izraelské letectvo začalo shazovat letáky s arabským textem, které vyzývaly asi sto tisíc Palestinců k evakuaci Rafáhu – města na jihu Pásma Gazy, kde se podle prohlášení izraelské vlády skrývají poslední jednotky Hamásu. Armáda tam proto plánuje pozemní operaci, od jejíhož spuštění ale Tel Aviv kvůli očekávaným dopadům na civilisty opakovaně odrazuje řada zemí včetně Spojených států.

Si podpořil vznik samostatného palestinského státu

Čína a Francie v pondělí vyzvaly k příměří v ozbrojených konfliktech na celém světě v době letních olympijských her v Paříži. Na tiskové konferenci po jednání v Paříži výzvu přednesl čínský prezident Si Ťin-pching a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron mu za to poděkoval.

Válku mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás Si označil za „pokračující tragédii“ a vyzval mezinárodní společenství, aby konalo. „Chceme úplné a dlouhodobé příměří v Gaze,“ uvedl také čínský prezident prakticky ve stejné době, kdy agentury informovaly o tom, že Hamás po dlouhém vyjednávání přistoupil na návrh dohody o příměří s Izraelem.

Si se také vyslovil pro to, aby se Palestina stala plnoprávným členem OSN a pro pokračování diskuzí o dvoustátním řešení na Blízkém východě, tedy vzniku samostatného palestinského státu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.