Aktualizace: 16.02.2024 10:46

Ostrava – Kompletní česká atletická špička by se měla o víkendu představit na halovém mistrovství republiky v Ostravě. Měl by se vrátit i někdejší halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek Petr Svoboda, který se loni právě na republikovém šampionátu zranil a od té doby nezávodil. Pro české atlety bude start poslední možností získat body do světového žebříčku a zajistit si účast na březnovém halovém mistrovství světa v Glasgow.

Limit Světové atletiky pro vrchol halové sezony mají splněný koulař Tomáš Staněk, čtvrtkařka Lada Vondrová a právě překážkář Svoboda. Zdravotní patálie, které následovaly po natrženém svalu z MČR, devětatřicetiletému sprinterovi nedovolily závodit na loňském halovém mistrovství Evropy ani v letní sezoně. Další návrat úspěšného překážkáře, jehož kariéru provází řada zranění, se vlekl.

„Dlouho jsem trénoval nahodile. Jeden týden ano, další ne. Bolesti mě zcela opustily až asi měsíc nebo dva zpátky. I z toho důvodu jsem s prvním startem dlouho otálel. Limit na březnové mistrovství světa v Glasgow mám, tak jsem chtěl vyběhnout, až si budu stoprocentně jistý,“ řekl serveru iDNES.cz.

V Ostravě bude útočit na devátý halový titul. „Nemuselo by to být špatné. Mám malý tréninkový skluz. Ale tělo má svalovou paměť a techniku mám zažitou do morku kostí. Jen se zatím stále trochu peru s rychlostí,“ dodal.

Devátý titul může v hale získat i dálkař Radek Juška, který se blýskl osmimetrovým skokem na ostravském Czech Indoor Gala. Jeho největším konkurentem by měl být mladý Petr Meindlschmid.

To úřadující halový vicemistr Evropy koulař Tomáš Staněk srovnatelného soupeře v tuzemsku nemá. Vedle šestého halového titulu může pomýšlet i na překonání vlastního rekordu mistrovství, který vytvořil v roce 2018 výkonem 21,59 metru. Letos se zatím dostal nejdál na 21,33.

Pozici v žebříčku si potřebuje upevnit bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy Amálie Švábíková. Loni na mistrovství republiky posunula český halový rekord ve skoku o tyči na 472 centimetrů a aktuálně hájí v pořadí pro halové MS dvanáctou příčku, která je poslední postupová na tuto akci.

Nad laťkou budou také sledované výkony výškaře Jana Štefely, který už v této sezoně dvakrát překonal 230 centimetrů. Má ambice i na olympijskou normu 233, ostrý limit pro HMS je ještě o centimetr výše. V žebříčku pro Glasgow je zatím Štefela šestý pod čarou, startovat tam bude dvanáct výškařů.

Vyrovnané souboje by měly přinést běhy na 400 metrů. Do ženského závodu jsou přihlášené členky bronzové smíšené štafety z MS Vondrová a Tereza Petržilková i juniorská mistryně Evropy Lurdes Gloria Manuel. Loni se na venkovním mistrovství republiky v Táboře všechny vešly do dvanácti setin sekundy.

V mužském závodě jsou v předběžné startovní listině nejlepší čeští čtvrtkaři z posledních velkých halových akcí – pátý muž loňského HME Matěj Krsek i pátý čtvrtkař HMS 2022 Patrik Šorm. Na mezinárodním mítinku Czech Indoor Gala zvítězil překážkář Vít Müller. Chybět nebude ani trojnásobný halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák. Vedle individuálních medailí se bude bojovat také o místa ve štafetě pro HMS.

V sobotu se bude v ostravské atletické hale závodit od 13:00 do 17:45, nedělní program je naplánovaný mezi 11:00 a 14:45.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.