Guatemala bude přijímat migranty deportované z USA včetně těch, kteří pocházejí z jiných zemí, oznámil ve středu prezident Bernardo Arévalo po schůzce s americkým ministrem zahraničí Markem Rubiem. Napsaly to agentury AP a Reuters. Rubio oznámil, že Guatemala bude i nadále dostávat americkou zahraniční pomoc.

„Souhlasili jsme s navýšením deportačních letů o čtyřicet procent s našimi deportovanými občany i cizinci na palubě,“ upřesnil Arévalo. Obdobný slib dal Rubiovi tento týden i Salvador. Guatemalský prezident uvedl, že o detailech se bude teprve jednat.

Arévalo před novináři také slíbil lepší dohled nad hranicemi kvůli boji proti mezinárodnímu zločinu, například pašování drog. Guatemala je také významnou tranzitní zemí pro migranty, kteří z Latinské Ameriky směřují do USA.

Americká pomoc

Podle Rubia rozšíření deportací do Guatemaly na občany třetích zemí nabídl sám Arévalo. Do Guatemaly tak americké úřady budou moci předávat nejen občany této země, jak se děje už nyní, ale také osoby z jiných států.

Podle místního deníku La Hora přijala Guatemala v uplynulém týdnu už pět deportačních letů z USA. Slíbené navýšení o čtyřicet procent by tak znamenalo dva lety týdně navíc.

Rubio podle Reuters na tiskové konferenci uvedl, že podepíše dokumenty, aby pokračovala americká zahraniční pomoc Guatemale. Arévalo také řekl, že americký ministr zahraničí podepsal dokument, ve kterém slibuje pomoc USA v otázce rozvoje dopravní infrastruktury v zemi.

Zásah do hospodářství Guatemaly

Ještě širší nabídku učinil tento týden Salvador. Jeho prezident Nayib Bukele vyjádřil ochotu přijímat z USA i odsouzené zločince. Rubio to přivítal, byť přiznal, že je nutné vyřešit různé zákonné ohledy.

Masové deportace slíbené americkým prezidentem Donaldem Trumpem by se mohly týkat desítek až stovek tisíc občanů Guatemaly, kteří žijí v USA. Kdyby se opravdu vrátil do Guatemaly velký počet lidí, výrazně by to zasáhlo tamní hospodářství. Jeho významným příjmem jsou totiž peníze, kteří migranti posílají svým blízkým domů právě z ciziny.

Rubio o víkendu zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci ministra po zemích ve Střední Americe. Nejčastěji jednal právě o migraci. V Panamě byl pak mezi hlavními body rozhovorů i tamní průplav, nad kterým chce Trump znovu získat kontrolu. To Panama v minulosti opakovaně odmítla.

Podíl.