Aktualizace: 14.05.2024 14:18

Tbilisi – Gruzínský parlament dnes ve třetím a závěrečném čtení schválil kontroverzní návrh zákona o zahraničním vlivu, který prosazuje vládní strana Gruzínský sen, informují agentury. V ulicích hlavního města Tbilisi proti předloze už týdny demonstrují desetitisíce lidí.

Kritici novinku chápou jako zákon sepsaný po ruském vzoru, kde podobná legislativa umožnila Kremlu rozdrtit opozici a umlčet nezávislá média. V parlamentu se při dnešním jednání poprali poslanci, uvedla agentura Reuters.

Část demonstrantů poukazovala na podobnost návrhu zákona s ruskými metodami. Objevovala se hesla jako „Ne ruským zákonům“ nebo „Ne ruské diktatuře“, k vidění byly i ukrajinské vlajky.

„Nepotřebujeme se vracet do dob Sovětského svazu,“ vysvětlila AFP svou účast 38letá učitelka gruzínštiny Lela Ciklauriová. Je přesvědčená, že „pokud země zákon schválí, všechno se zhorší“.

Shromáždění se konalo pouhý den poté, co gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že vláda hodlá zákon prosadit i přes odpor mladých lidí, které označil za „oklamané“ a kteří cítí odpor k Rusku, píše Reuters.

Zákon, který má podle strany Gruzínský sen zajistit průhlednější financování nevládních organizací, už v parlamentu prošel prvním a druhým čtením, závěrečné hlasování se čeká v polovině května. Gruzínský sen má dostatek hlasů na to, aby překonal i očekávané veto prezidentky Salome Zurabišviliové. Navrhovatelé normy si podle kritiků vzali za vzor ruský zákon, který Kremlu pomohl potlačit opozici a umlčet nezávislá média.

Návrh projednávaný gruzínským parlamentem například požaduje, aby se organizace, jejíž rozpočet je z více než pětiny financován ze zahraničí, zaregistrovala jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.