Aktualizace: 6.03.2024 12:07

Soči (Rusko) – Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes jednal se šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. S Lichačovem se sešel v ruském Soči, informovala ruská agentura RIA Novosti. Později se má Grossi setkat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Grossi podle ruské agentury po skončení rozhovorů se šéfem Rosatomu sdělil, že jednání se nesla v napjaté atmosféře, ale že „mohl zhodnotit situaci ohledně Záporožské jaderné elektrárny“. Elektrárnu mají od začátku války na Ukrajině pod kontrolou ruské síly a její bloky byly odstaveny. Na chod zařízení, které je potřeba mimo jiné chladit, dohlíží Rosatom. Situace okolo elektrárny budí obavy z možných bezpečnostních hrozeb.

Grossi na začátku února během své návštěvy v Kyjevě sdělil, že bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zůstává křehká. Poukázal na to, že zařízení mělo dříve asi 12.000 zaměstnanců, ale že jejich počet se snížil asi na 2000 až 3000, takže provoz sofistikovaných zařízení v elektrárně je obtížnější. Během své návštěvy elektrárny v únoru pak Grossi sdělil, že zařízení má i přes zničení blízké Kachovské přehrady dostatek vody k chlazení.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.