Green Deal se stal nereformovatelným a větší důraz je třeba klást na konkurenceschopnost, míní místopředseda ANO Radek Vondráček. Ocenil také první kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě. V otázce cel, která Trump často zmiňuje, připustil, že Evropa bude muset zřejmě vůči USA dělat ústupky.

„Nikdo nemá nic proti ochraně přírody a krajiny, proti ochraně planety,“ prohlásil Vondráček. „To, co se na původní myšlenku naroubovalo – Fit for 55 a zelená ideologie – z toho udělalo byrokratický moloch,“ kritizoval a dodal, že do budoucna je potřeba se zaměřit na konkurenceschopnost Evropy.

Vondráček připomněl poškození životního prostředí, ke kterému došlo během komunistického režimu. „Svět se vyvíjí, svět se posunul, ale my to nemůžeme mít jako dogma. My to nemůžeme mít jako evangelium, že budeme snižovat skleníkové plyny,“ sdělil a dodal, že Čína „otevírá jednu uhelnou elektrárnu za druhou“.

Moderátorka Interview ČT24 Tereza Kručinská však připomněla, že Čína má svou uhlíkovou politiku a že přijala závazek vybudovat do roku 2060 bezuhlíkovou ekonomiku.

„Trump vyhlásil revoluci zdravého rozumu“

„Spolupráce suverénních národních států bude daleko rozumnější, budeme posilovat transatlantickou vazbu a svým způsobem možná dojdeme k lepším výsledkům, než kdyby Green Deal pokračoval,“ míní Vondráček. Moderátorka doplnila, že stávající evropské zastoupení, Evropská rada, nesměřuje k tomu, že by se Green Deal ukončoval nebo že by byl úplně zničen.

„Donald Trump vyhlásil revoluci zdravého rozumu. To je něco, pod co se já strašně rád podepíšu,“ sdělil Vondráček k tomu, že americký prezident odstoupil od Pařížské dohody, a k dalším jeho krokům. „Kdyby nám (Pařížská dohoda) měla svázat ruce, tak budeme debatovat o tom, jak nastalou situaci řešit, ale v tuto chvíli to nikdo neplánuje,“ dodal.

Vztah Evropy a USA

Podle Vondráčka představuje Trump opravdovost. „Za mě je to ta Amerika, kterou jsem měl vždy rád, že se vracíme ke kořenům a že ubude prázdných frází,“ prohlásil a zároveň dodal, že „to s ním nebude jednoduché“.

Rozhovor se také dotkl cel, která chce Trump zavést vůči Evropě. Vondráček vyjádřil přání, aby evropská odpověď byla sebevědomá a aby pokračoval dialog na partnerské úrovni. „Doufám, že nikdo nedopustí, aby došlo k nějaké větší konfrontaci se Spojenými státy. To by určitě Evropě neprospělo – ono by to neprospělo ani Spojeným státům,“ dodal.

„Bohužel, v mezinárodní politice se někdy politik dostane do situace, kdy nesmí ztratit tvář. Já doufám, že do této situace se to nikdy nedostane, že budeme komunikovat s Donaldem Trumpem,“ podotkl Vondráček.

Poukázal na vyjádření odborníků, že cla jsou překážka a z dlouhodobého hlediska nemají přínos. „Berme to jako vyjednávací pozici,“ vyzval Vondráček a připustil, že Evropa bude muset dělat ústupky. „Já mám obavu, kdo za Evropu bude vyjednávat, protože my jako Patrioti (pro Evropu) nejsme fanoušci této Evropské komise,“ uvedl Vondráček.

Trumpův přístup k USAID

Vondráček pochválil Trumpa za jeho přístup k americké agentuře pro zahraniční pomoc (USAID). „Fascinuje mě, že Donald Trump otevřeně rozkrývá procesy a zveřejňuje informace,“ svěřil se Vondráček.

Moderátorka upozornila, že dané informace již byly dostupné – existují konkrétní webové stránky, kde jsou všechny americké instituce a jejich rozpočty. Ač o nich dříve prezident Spojených států nemluvil, byly veřejně k dohledání.

Počínání týmu pro efektivitu státní správy (DOGE) pod vedením miliardáře Elona Muska, které historik Timothy Snyder popsal jako puč, Vondráček vnímá jako „razantní nástup“. „Věřím, že si s tím americká demokracie jako vždy poradí,“ dodal.

Podíl.