
Komerční prezentace Aktual.: 21.04.2025 07:38
Berlín – Geny částečně ovlivňují požitek z hudby. Zjistili to vědci z institutů Maxe Plancka pro psycholingvistiku v nizozemském Nijmegenu a empirickou estetiku (MPIEA) ve Frankfurtu nad Mohanem. Ve své studii, jejíž výsledky otiskl odborný časopis Nature Communications, odborníci srovnávali data od více než 9000 jednovaječných i dvouvaječných dvojčat ve spolupráci se švédským Karolínským institutem, napsala agentura DPA.
Vědci konstatovali, že schopnost mít požitek z hudby je částečně vrozená. „Odhadujeme, že genetické vlivy přispívají až 54 procenty k různosti v citlivosti na potěšení z hudby, přičemž 70 procent těchto vlivů je nezávislých na schopnostech ve vnímání hudby a obecné citlivosti na požitky,“ napsali experti.
Výsledky však ukázaly „komplexní obraz“, uvedla Miriam Mosingová z frankfurtského Planckova institutu. „Ukazují, že naše potěšení z hudby nezávisí výlučně na našich schopnostech vnímat hudební zvuky nebo obecně pociťovat radost. Spíše se zdá, že existují genetické a prostředím podmíněné faktory, které mají vliv na naše vnímání hudby,“ shrnula vědkyně.
Kromě toho vědci zjistili, že různé geny spoluovlivňují různé aspekty prožitku hudby, například regulaci emocí, tancování do rytmu nebo muzicírování s druhými.