Události: Očekávání Palestinců (zdroj: ČT24)

Čekání ve frontě na jídlo je pro Lamís každodenní realita. Šestnáctiletá dívka je stejně jako devadesát procent obyvatel Pásma Gazy závislá na humanitární pomoci. Tvrdí, že vzpomínka na dobu před válkou, kdy si doma stěžovala, že je k obědu jen vařený květák, jí teď přijde k neuvěření.

„Když nedostanu jídlo odsud, nejím. Takže sem chodím. Můj život dívky snící o vzdělání na univerzitě, dětských hrách a zábavě se omezil na přijímání této pomoci,“ popisuje Lamís.

OSN a humanitární organizace během patnácti měsíců války opakovaně vinily Izrael z blokování kamionů s pomocí. Vláda v Jeruzalémě to odmítala, v jednu chvíli ji za to kritizovaly i Spojené státy. Příměří teď slibuje množství pomoci výrazně navýšit.

Spor Izraele s agenturou OSN

„Cíl je pět set až šest set kamionů s pomocí denně během následujících týdnů. To by byl obrovský nárůst ze současných čtyřiceti až padesáti, jak tomu bylo v posledních měsících,“ poznamenal představitel WHO pro okupovaná palestinská území Rik Peeperkorn. Jednou z klíčových otázek je, kdo bude pomoc v Gaze distribuovat. Agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hrozí v Izraeli zákaz, který má začít platit už koncem ledna.

Izrael má s agenturou dlouhodobé spory, které ještě vyostřil teroristický útok Hamásu ze sedmého října. Podle zjištění Jeruzaléma se na něm podíleli i někteří její zaměstnanci. OSN tvrdí, že na pochybení reagovala a Palestincům míní dál pomáhat.

„Konec UNRWA by prohloubil rozpad společenského pořádku. Demontáž UNRWA, mimo politický proces, by podkopala dohodu o příměří a sabotovala obnovu Gazy,“ vysvětluje generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini.

„Lidé jsou unavení“

Rozsah zkázy v Gaze odhalují satelitní snímky. Podle OSN boje poškodily dvě třetiny staveb v enklávě. Zdevastovaná je infrastruktura a zdravotnický systém.

Izraelská odveta za teroristický útok Hamásu podle palestinských úřadů zabila nejméně sedmačtyřicet tisíc lidí, polovinu z toho žen a dětí. Tisíce dalších obětí se dosud nepodařilo vyprostit z trosek.

„Lidé jsou unavení. Unavení útěkem z domovů, nemocemi, hladověním. Prosíme boha, aby toto byl poslední den války a nedošlo k porušení příměří Hamásem ani izraelskými vojáky,“ řekl vysídlený obyvatel Gazy Mahmúd Abád. „V každém domě mají lidé někoho, kdo byl umučen, zraněn nebo zadržen. Už to stačí, lidé v Gaze již trpěli dost,“ doplnil Bilal Nahavání z Rafáhu.

Příměří znamená konec strachu z bombardování, nikoli návrat k normálu. I pokud klid zbraní vytrvá, budou statisíce lidí v Gaze další roky žít v provizoriu, odkázáni na pomoc zvenčí.

Podíl.
Exit mobile version