
Kutilské sny se můžou proměnit v noční můry. Inscenace Fušeři pražského Divadla Na Zábradlí vychází ze stejnojmenné knihy, jejíž autor dvacet let pracoval v hobbymarketu.
V knize Fušeři je hobbymarket místem vyhořelých zaměstnanců, frustrovaných zákazníků, nekonečně dlouhých front u pokladen, vynalézavých zlodějů a nenávistných reklamací.
Mikuláš Křepelka sice vystudoval právo a politiku, ale v jedné z podobných brněnských prodejen vystoupal po kariérním žebříčku od prodavače k řediteli. Ironické mikropříběhy z práce zveřejňoval na sociálních sítích a loni je s editorskou pomocí Kamily Zlatuškové vydal knižně.
Z knihy teď čerpají v Divadle Na Zábradlí. Herci navíc zakomponovali do přípravy inscenace i situace, které sami zažili či odpozorovali jako návštěvníci prodejen pro kutily. „Každý z nás se setkal s tím, že přišel na pokladnu a zboží, které si vybral, nemělo kód. Je neuvěřitelné, co se může odvinout. Jak se zboří radost z nákupu, budování a ze života,“ zmiňují konkrétní příklad herci Anežka Kubátová a Jakub Žáček.
Na skladě jsou i společenská témata
Prodejna kutilských potřeb se stává místem různých společenských skupin, kde i základní mezilidská komunikace přestává mnohdy fungovat. „Kde na sebe naráží nekonečná řádka společenských témat, které může hobbymarket pěkně zrcadlit,“ dodává režisérka Anna Davidová.
Divadelníci knihu vzali jako odrazový můstek ke zkoumání, co s lidmi může udělat potlačovaný hněv, jak s každodenních drobných a často absurdních konfliktů může přerůst ve volný pád. „Fušeři pro nás tak nejsou jen o kutilství, ale i o tom, kolik je v toho nás dosud zvířecího, pudového a jak snadno se tato naše stránka může projevit,“ upřesnil dramaturg Boris Jedinák.
V inscenaci to odkrývá nový zaměstnanec Luboš (v podání Vojtěcha Hrabáka), který do nové práce nastupuje plný entuziasmu, jenže pomalu naráží na krutou realitu. A s ním i diváci divadelního hobbymarketu.